Dochody z działalności gospodarczej w Holandii

Pytanie:

Od kilku lat prowadzę w Polsce działalność gospodarczą. Pracuję sam wykonując usługi remontowo-budowlane. Jestem ryczałtowcem, nie jestem płatnikiem VAT (osiągam niskie dochody). Żeby pracować legalnie za granicą, w połowie 2004 roku założyłem jednoosobową działalność gospodarczą w Holandii. Przeprowadziłem się tam, musiałem się zameldować, otrzymałem numer podatkowy SoFi, wynająłem mieszkanie, a po czasie kupiłem samochód. Wykonywałem tam identyczną działalność jak w Polsce (lecz jako firma holenderska z siedzibą i adresem w Holandii). Płaciłem tam podatek VAT, a także podatek dochodowy. Zamieszkałem tam z myślą o pozostaniu na stałe i ściągnięciu po czasie żony i dzieci. Jednocześnie nie likwidowałem działalności w Polsce, ponieważ przyjeżdżając tu kilka razy w roku wykonywałem także usługi remontowo-budowlane, aby z zarobionych pieniędzy utrzymać tu żonę i dzieci do czasu przeprowadzki do Holandii. Dochody osiągnięte za granicą były wydawane i inwestowane tylko w Holandii. Te dwie działalności w dwóch krajach traktowałem całkowicie niezależnie (w 2004 roku US nie udzielił mi żadnych konkretnych informacji na ten temat).Teraz sytuacja życiowa zmusiła mnie, żeby wrócić do Polski i zamknąć działalność w Holandii. Już od kilku miesięcy dowiaduję się w US na temat mojej sytuacji, ale nie otrzymałem jednoznacznej odpowiedzi i za każdym razem słyszałem inną opinię. Wykonuję taki sam rodzaj działalności w Polsce i Holandii, lecz połączenie dwóch dochodów w PIT-28 (który składam w Polsce jako ryczałtowiec) jest trudne (stwierdził US), ponieważ nie ma tam rubryki o dochodach zagranicznych i zapłaconych tam podatkach. Ostatecznie US zalecił mi napisanie osobiście do Ministerstwa Finansów prośby o interpretację. W jakiej formie muszę teraz wykazać dochody z Holandii i rozliczyć się z Urzędem Skarbowym za zaległe lata 2004-2005 (czy w ogóle muszę)?

Masz inne pytanie do prawnika?

27.12.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Dochody z działalności gospodarczej w Holandii

Dnia 13 lutego 2002 r. w Warszawie zawarto Konwencję między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Niderlandów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 i 2 Konwencji, zatytułowanym "Zyski przedsiębiorstw", zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (np. Holandii) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (tj. tylko w Holandii), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność gospodarczą w drugim Umawiającym się Państwie poprzez położony tam zakład. Jeżeli przedsiębiorstwo wykonuje działalność w ten sposób, to zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takiej mierze, w jakiej mogą być przypisane temu zakładowi.

Porady prawne

Jak stanowi art. 3 ust. 1 lit. f) Konwencji, w rozumieniu niniejszej konwencji, jeżeli z kontekstu nie wynika inaczej, określenie "przedsiębiorstwo jednego Umawiającego się Państwa" oznacza odpowiednio przedsiębiorstwo prowadzone przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym Umawiającym się Państwie.

Zatem, jeśli by uznać, że obywatel polski wykonujący działalność gospodarczą w Holandii miał miejsce zamieszkania w Holandii, w takiej sytuacji zyski z przedsiębiorstwa prowadzonego przez niego w Holandii byłyby opodatkowane tylko w tym kraju i nie byłyby opodatkowane w Polsce. Jednocześnie jego działalność gospodarcza prowadzona w Polsce - ponieważ była to odrębna działalność pod względem organizacyjnym (odrębna rejestracja, niemożność wykonywania równocześnie obu działalności) - nie powinna być uznana za zakład działalności w Holandii zgodnie z art. 5 Konwencji.

Zatem kluczowe dla odpowiedzi na pytanie, czy obywatel polski wykonujący działalność gospodarczą w Holandii powinien wykazywać i opodatkowywać dochody tam osiągnięte w Polsce jest odpowiedź na pytanie, czy można powiedzieć, że w okresie, w którym wykonywał działalność w Holandii miał tam również miejsce zamieszkania w rozumieniu Konwencji. Zgodnie z art. 4 Konwencji, określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza osobę, która zgodnie z prawem tego Państwa podlega tam opodatkowaniu z uwagi na jej miejsce zamieszkania, miejsce stałego pobytu, miejsce zarządu albo inne kryterium o podobnym charakterze i obejmuje również to Państwo, każdą jego jednostkę terytorialną lub organ lokalny.

Jednakże określenie to nie obejmuje osób, które podlegają opodatkowaniu w tym Państwie, w zakresie dochodu osiąganego tylko ze źródeł w tym Państwie. Najprostszym sposobem udowodnienia, że w czasie wykonywania działalności gospodarczej w Holandii obywatel mający miejsce zamieszkania w Holandii byłoby wykazanie swojej rezydencji podatkowej holenderskiej. Na tę okoliczność podatnik powinien uzyskać od właściwych organów podatkowych holenderskich tzw. certyfikat rezydencji potwierdzający, że w latach wykonywania działalności w Holandii był on traktowany jako rezydent podatkowy Holandii.

Jeżeli stosownie do powyższych postanowień osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, to jej status określa się według następujących zasad: osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania; jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych); jeżeli nie można ustalić, w którym Państwie osoba ma ośrodek interesów życiowych, albo jeżeli nie posiada stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Państw, to uważa się, że ma ona miejsce zamieszkania w tym Państwie, w którym zwykle przebywa.

Jeżeli podatnik ma wątpliwości co do sposobu opodatkowania dochodów osiągniętych za granicą, to zgodnie z art. 14e Ordynacji podatkowej powinien skierować do Ministra Finansów wniosek o wdanie pisemnej interpretacji w jego indywidualnej sprawie. Ponieważ jednak wniosek taki powinien spełniać pewne wymogi formalne, a także istotna jest argumentacja powołana we wniosku, powinien on być przygotowany przez specjalistę, najlepiej przez doradcę podatkowego.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Skorzystaj z abolicji podatkowej!

Skorzystaj z abolicji podatkowej!

  Ministerstwo Finansów udostępniło podstawowe informacje na temat ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podajemy je niżej. Cel ustawy Według obowiązujących (...)

Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej

Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej

Jeżeli jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). Zobacz, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami i kto je może stosować. ##baner## Co jest działalnością (...)

Podwójne obywatelstwo i praca za granicą, czyli gdzie płacić składki ZUS – opinia prawna

Podwójne obywatelstwo i praca za granicą, czyli gdzie płacić składki ZUS – opinia prawna

Stan faktyczny  Mam zarejestrowaną działalność od 10 lat w Polsce i płacę podatki i ZUS. Mam również firmę w Holandii (jestem współwłaścicielem), gdzie jestem zatrudniona. Posiadam podwójne obywatelstwo. Czy muszę płacić ZUS za siebie w Polsce? Jak i gdzie mam płacić (...)

Zasady opodatkowania i opłacania składek na ZUS przez osoby posiadające podwójne obywatelstwo - opinia prawna

Zasady opodatkowania i opłacania składek na ZUS przez osoby posiadające podwójne obywatelstwo - opinia prawna

Stan faktyczny Mam zarejestrowana działalność od 10-ciu lat w Polsce i place podatki i ZUS. Mam również firmę w Holandii (jestem współwłaścicielem) gdzie jestem zatrudniona. Posiadam podwójne obywatelstwo. Czy musze płacić ZUS za siebie w PL? Jak mam i gdzie płacić podatki? Podstawa prawna Ustawa (...)

Konstytucja Biznesu już niedługo...

Konstytucja Biznesu już niedługo...

Rząd przyjął Konstytucję Biznesu 6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców, działalność o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji firmy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – te i inne proprzedsiębiorcze (...)

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. ##baner## Co to jest (...)

Rezydencja podatkowa i zakres obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce

Rezydencja podatkowa i zakres obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce

29 kwietnia 2021 r. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Dowiedz się: na czym polega ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, co (...)

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Formy opodatkowania podatkiem dochodowym działalności gospodarczej

Dostępne formy opodatkowania podatkiem dochodowym W zależności od tego, czy rejestruje się działalność w CEIDG (jednoosobowa działalność albo spółka cywilna), czy w KRS (spółka, fundacja, spółdzielnia), opodatkowanie podatkiem dochodowym może się znacząco różnić. Osoby (...)

Skala podatkowa PIT

Skala podatkowa PIT

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. Co (...)

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Najważniejsze zmiany podatkowe na 2021 rok

Przeczytaj o najważniejszych zmianach dla podatników: systemie estońskim, obniżonej stawce CIT, większej dostępności ryczałtu, podwyżce podatku od dochodów zagranicznych. Sprawdź, o czym należy pamiętać w 2021 roku i jakie warunki spełnić, żeby skorzystać z preferencji. ##baner## Kto (...)

Metoda wyłączenia z progresją jako metoda unikania międzynarodowego podwójnego opodatkowania

Metoda wyłączenia z progresją jako metoda unikania międzynarodowego podwójnego opodatkowania

Na czym polega metoda wyłączenia? Metoda wyłączenia jest - obok metody zaliczenia - jedną z dwóch podstawowych metod unikania podwójnego opodatkowania znajdujących obecnie zastosowanie. Metoda wyłączenia prowadzi do tego, że dany dochód opodatkowany jest tylko w państwie (...)

Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych

Podatek dochodowy - Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych

Gdzie jest uregulowany podatek dochodowy od osób fizycznych? Opodatkowanie podatkiem dochodowym osób fizycznych regulują dwie ustawy: ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwana dalej "ustawą", która w szerokim zakresie reguluje opodatkowanie (...)

Jak skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Jak skorzystać z ulgi abolicyjnej?

Objaśnienia podatkowe z dnia 10 sierpnia 2021 roku dot. ulgi abolicyjnej, o której mowa w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Minister właściwy ds. finansów wydał objaśnienia podatkowe, które dotyczą zasad stosowania ulgi abolicyjnej, o której (...)

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

Nadchodzą ważne zmiany dla przedsiębiorców!

  Ustawa z dnia 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw wejdzie w życie 20 września 2008 r., z wyjątkiem nowych przepisów o Ewidencji Działalności Gospodarczej w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej (...)

Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)

Usługi elektroniczne a VAT

Usługi elektroniczne a VAT

Artykuł jest poświęcony VAT w handlu międzynarodowym – świadczeniu i nabyciu usług. Dowiedz się, kto rozlicza VAT od usług transgranicznych i jakie znaczenie ma miejsce świadczenia usług. ##baner## Jak ustalić miejsce świadczenia usług? Żeby prawidłowo rozliczyć VAT w zakresie (...)

Działalność nierejestrowa w praktyce

Działalność nierejestrowa w praktyce

Działalność nierejestrowa to jedno z rozwiązań "Konstytucji Biznesu", które jest dedykowane osobom, prowadzącym dorywczo drobną działalność gospodarczą. Po 5 miesiącach od wejścia w życie tego rozwiązania widać, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem. Dowiedz się, kto (...)

Termin na wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej

Termin na wybór formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej

1 stycznia 2019 r. nastąpiły zmiany istotne dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), dotyczące m.in. wyboru formy opodatkowania. Minister Finansów wydał w tym zakresie objaśnienie podatkowe. Zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. 1 stycznia 2019 r. zmienił (...)

Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2021 rok

Ulga na dzieci w rozliczeniu PIT za 2021 rok

Komu przysługuje ulga prorodzinna? Prawo do odliczenia od podatku kwoty tzw. ulgi prorodzinnej i otrzymania dodatkowego zwrotu z tytułu tej ulgi przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym:   1.  w stosunku do małoletniego dziecka: wykonywał władzę rodzicielską; pełnił (...)

„Mały ZUS plus” od 1 lutego 2020 r.

„Mały ZUS plus” od 1 lutego 2020 r.

Prowadzisz działalność gospodarczą na mniejszą skalę? Chcesz skorzystać z „małego ZUS plus” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 lutego 2020 r.? Przeczytaj ten artykuł. Od lutego wchodzi w życie Mały ZUS Plus Od 1 lutego 2020 r. będą obowiązywać nowe (...)

Rozliczenie PIT przez Ukraińców dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce

Rozliczenie PIT przez Ukraińców dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce

Poznaj zasady rozliczenia PIT przez rezydentów podatkowych Ukrainy dochodów uzyskanych w 2020 roku z zatrudnienia w Polsce.   ##baner## Twoje obowiązki wobec polskiego urzędu skarbowego zależą od tego: w jaki sposób zostałeś zatrudniony i jak są kwalifikowane (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Podatek dochodowy od zarobków w Holandii

Podatek dochodowy od zarobków w Holandii

Moja żona w 2006 roku wyjechała do Holandii, tam założyła firmę sprzątającą i otrzymała pozwolenie na pobyt, nie wymeldowując się z Polski. W Holandii wykazywała dochód i płaciła podatki w Holandii. Czy będzie musiała rozliczyć się w Polsce z dochodów w Holandii? Czy będzie musiała (...)

Opodatkowanie sprzedaży prac przez artystę

Opodatkowanie sprzedaży prac przez artystę

Bezrobotny (niezatrudniony, nie prowadzący działalności, bez prawa do zasiłku) artysta sprzedaje sporadycznie swoje prace (kilka w miesiącu, kwoty mniejsze od 1000 zł). Czy artysta musi jakoś zgłaszać takie dochody do US? Jeśli tak, to kiedy, w jaki sposób i który przepis reguluje taką sytuację? (...)

Działalność gospodarcza osoby mieszkającej w UK

Działalność gospodarcza osoby mieszkającej w UK

Moja żona chce założyć w Polsce firmę. Jednocześnie pracuje w UK i tu zarabia. Czy za firmę w Polsce będzie płacić podatek tylko w Polsce? Czy będzie to zwykłe 19%, czy może angielskie dochody jakoś będą ten podatek podnosić? Nie wiem, gdzie mieści się ośrodek interesów życiowych (...)

Działalność gospodarcza i wynajmowanie mieszkania

Działalność gospodarcza i wynajmowanie mieszkania

Osoba prowadząca działalność w formie podatku liniowego, zajmująca się m.in. szkoleniami, nauką języka obcego, chce zakupić mieszkanie na kredyt pod najem - potraktować to jako inwestycję i czerpać z tego dodatkowe dochody. Czy w takiej sytuacji (zakup pod najem) osoba ta może rozszerzyć (...)

Opodatkowanie dochodu z pracy za granicą

Opodatkowanie dochodu z pracy za granicą

Zamierzam zamieszkać na stałe w Polsce i pracować w Wielkiej Brytanii dla brytyjskich linii lotniczych jako stewardesa na 3/4 etatu. Moja pensja będzie wypłacana w funtach brytyjskich i składa sie na nią 50% pensja podstawowa, 50% diety i inne wydatki. Czy podlegam opodatkowaniu od zarobku w przypadku, (...)

Działalność gospodarcza jednego z małżonków a majątek wspólny

Działalność gospodarcza jednego z małżonków a majątek wspólny

Czy apteka prowadzona przez moją mamę, zarejestrowana na nią jako działalność gospodarcza w formie osoby fizycznej na jej nazwisko wchodzi w skład majątku wspólnego moich rodziców, jeśli nie spisali oni umowy majątkowej małżeńskiej? (...)

Nieosiąganie dochodów podlegających opodatkowaniu

Nieosiąganie dochodów podlegających opodatkowaniu

Jak rozumieć zapis: "Jeśli nie osiąga żadnych innych dochodów podlegających podatkowi dochodowemu, a przychód z najmu nie przekracza w skali całego roku kwoty wolnej od podatku, nie ma obowiązku ani płacenia zaliczki na podatek, ani składania deklaracji PIT-5" Czy chodzi jedynie o dochody (...)

Likwidacja spółki cywilnej małżonków

Likwidacja spółki cywilnej małżonków

Jesteśmy małżeństwem i prowadzimy działalność jako dwuosobowa spółka cywilna. Obecnie żona chce zrezygnować z działalności i przekazać mi udziały (10%) w ramach wspólnoty małżeńskiej, ja zaś mam kontynuować działalność na bazie dotychczasowego majątku firmy . Ponieważ będzie (...)

Zawieszenie działalności przez wspólnika s.c.

Zawieszenie działalności przez wspólnika s.c.

W listopadzie 2009 r zawarłam umowę spółki cywilnej(dwuosobowej). Działalność spółki polega na sprzedaży detalicznej. W związku z tym, iż dodatkowo pracuję z tyt. umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu ze spółki do ZUS odprowadzam tylko ubezpieczenie zdrowotne. Działalność spółki (...)

Aukcje internetowe a zawieszenie działalności

Aukcje internetowe a zawieszenie działalności

Mam sklep internetowy, który przynosi mi małe dochody. Płacę składki ZUS. W marcu urodzę dziecko, więc po urlopie macierzyńskim chcę zawiesić swoją działalność na jakiś czas, żeby nie pożyczać pieniędzy na składki ZUS. Czy jeśli zawieszę swoją działalność na jakiś czas, mogę (...)

Dochody z działalności gospodarczej a alimenty

Dochody z działalności gospodarczej a alimenty

Ojciec, opiekun ustawowy niepełnoletniego dziecka, jest lekarzem. Pracuje w szpitalu i prowadzi prywatny gabinet lekarski. Na sprawie o alimenty podaje faktyczne dochody z pracy w szpitalu, natomiast dochody z prywatnej praktyki podaje jako zerowe. Tłumaczy się, ze cały zysk przeznacza na wyposażenie (...)

Działalność gospodarcza a MLM

Działalność gospodarcza a MLM

Czy branie udziału w zarabianiu w strukturach MLM jest uzależnione od posiadania własnej firmy? Czy trzeba prowadzić działalność gospodarczą, aby uzyskiwać dochody z działalności struktur MLM? Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej działalnością gospodarczą jest zarobkowa (...)

Wierzytelności powstałe w ramach działalności gospodarczej a majątek wspólny małżonków

Wierzytelności powstałe w ramach działalności gospodarczej a majątek wspólny małżonków

Czy wierzytelności powstałe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego z małżonków, wchodzą w skład majątku wspólnego obojga małżonków? W pierwszej kolejności należy wskazać, iż prowadzenie działalności gospodarczej stanowi inną działalność zarobkową (...)

Umowa najmu w spółce cywilnej

Umowa najmu w spółce cywilnej

Rozpoczynamy działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Udziały w spółce po 50%. Jeden ze współników posiada lokal, który na podstawie umowy najmu wnosi do spółki. Jakie są konsekwencje podatkowe dla spółki, a jakie dla wspólników. Co stanowi koszt, a co przychód? Czy koszty (...)

Zawiadomienie ZUS-u o dochodzie w ubiegłym roku

Zawiadomienie ZUS-u o dochodzie w ubiegłym roku

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 22 lipca 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty w §5. 1. stwierdza, że \"Emeryt lub rencista zawiadamia organ rentowy do końca lutego każdego roku o łącznej kwocie dochodu osiągniętego w (...)