Dziedziczenie po zmarłym małżonku

Pytanie:

Kto jest ustawowo uprawniony w pierwszej kolejności do dziedziczenia po zmarłym małżonku?

Masz inne pytanie do prawnika?

23.2.2011

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie po zmarłym małżonku

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jeśli natomiast któreś z dzieci nie dożyło otwarcia spadku po matce, część przypadającą mu dziedziczą w częściach równych jego dzieci (wnuki spadkodawcy).
Jeśli spadkodawca nie miał dzieci, powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. W takiej sytuacji małżonek dziedziczy połowę majątku, natomiast rodzice dziedziczą drugą połowę – każdy po połowie.
Jak wynika z art. 932 § 2 k.c., udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku natomiast przepis art. 933 § 1 k.c. wskazuje, że udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Szukam najlepszego prawnika Gdynia

Dzisiaj 6:54:16 przez: rambo_ruda

Długi i upadłość konsumencka

30.5.2021 przez: patrycja.dabkowska

Mienie zabużańskie

1.4.2021 przez: Lisek77

Długi zaciągnięte dla rodziców

2.7.2018 przez: Scrape