Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie ustawowe
Jeśli Pana prababcia nie pozostawiła testamentu, to dziedziczenie będzie następować według przepisów Kodeksu cywilnego. Z art. 931 § 1 k.c. wynika, że w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek. Do dziedziczenia są zatem powołane dzieci Pana prababci (w tym także Pana dziadek). Ponieważ jednak Pana dziadek zmarł przed otwarciem spadku, to udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych (art. 931 § 2 k.c.). Do spadku są zatem powołane Pana mama i ciotka.

Z art. 925 k.c. wynika, że spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, tzn. z chwilą śmierci spadkodawcy. Nabycie to nie jest jednakże definitywne, bowiem w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania, może złożyć oświadczenie o przyjęciu bądź odrzuceniu spadku (art. 1015 § 1 k.c.). Niezłożenie jednego z tych oświadczeń w tym terminie jest równoznaczne z przyjęciem spadku wprost.
Termin dla złożenia tego oświadczenia, jak przyjmuje się w doktrynie, biegnie od chwili dowiedzenia się o śmierci spadkodawcy. Jeśli zatem Pana mama i ciotka wiedziały o śmierci Pana prababci, to należy uznać, termin dla złożenia oświadczenia już upłynął (spadkodawczyni zmarła kilka lat temu). Co za tym idzie przyjęły one spadek po Pana prababci wprost i mogą wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku.
