Dziedziczenie ustawowe rodzeństwa

Pytanie klienta:

""Czworo dzieci ma jednego ojca (dwoje z pierwszego małżeństwa i dwoje z drugiego). Kto jest ustawowym spadkobiercą majątku drugiej żony (która umiera jako wdowa) i kolejno jej niezamężnej, bezdzietnej córki?""

Odpowiedź prawnika:

Spadkobiercami drugiej żony są wszystkie jej dzieci, które dziedziczą po matce w częściach równych. Nie dziedziczą natomiast po drugiej żonie ojca jego dzieci z pierwszego małżeństwa, chyba że zostały przysposobione przez zmarłą drugą żonę (zatem pasierbowie i pasierbice nie dziedziczą). Spadkobiercami niezamężnej, bezdzietnej córki są jej rodzice (z treści kazusu wynika jednak, że obydwoje rodzice nie żyją) i rodzeństwo. Wielkość udziałów rodzeństwa jest niezależna od tego, czy chodzi o rodzeństwo pochodzące od tych samych rodziców, czy też o rodzeństwo przyrodnie (zatem po dziecku z drugiego małżeństwa będą dziedziczyć dzieci z pierwszego małżeństwa).

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.