Koszty sprowadzenia samochodu

Pytanie:

Chciałbym kupić samochód w Niemczech. Jakie koszty należy ponieść w Polsce i jakie przedstawić dokumenty? Chodzi o samochód osobowy, używany, silnik 2.0, kupowany do celów prywatnych, kupowany od osoby fizycznej.

Masz inne pytanie do prawnika?

30.11.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Koszty sprowadzenia samochodu

W powyższym przypadku zasadniczym obciążeniem podatkowym po stronie sprowadzającego pojazd do Polski będzie podatek akcyzowy (akcyza). Dla wysokości tego obciążenia kluczowe jest czy pojemności silnika jest powyżej 2.000 centymetrów sześciennych, czy też równa / poniżej tej wysokości. W przypadku większych silników akcyza wynosi 18,6% podstawy opodatkowania, a w przypadku mniejszych silników wyniesie ona 3,1% podstawy opodatkowania. Osoba dokonująca nabycia samochodu osobowego niezarejestrowanych na terytorium kraju z innego kraju Unii Europejskiej  jest zobowiązana po przywozie na terytorium kraju złożyć deklarację uproszczoną do właściwego naczelnika urzędu celnego w terminie 5 dni i dokonać zapłaty akcyzy nie później niż z chwilą rejestracji tego pojazdu w kraju.

Jeśli samochód jest samochodem używanym i nabycie nie następuje na cele działalności gospodarczej sprowadzenie samochodu nie będzie się wiązało z innymi podatkami (w szczególności z koniecznością rozliczenia podatku od towarów i usług - VAT). Kontaktu z urzędem skarbowym się jednak nie uniknie, gdyż wydział komunikacji będzie wymagał zaświadczenia z urzędu skarbowego, że sprowadzenie pojazdu jest zwolnione z VAT. Oczywiście wystąpią dodatkowe koszty (opłaty rejestracyjne, tłumaczenie dokumentów, etc), ale w tej sprawie, podobnie jak w sprawie dokumentów najlepiej skontaktować się w właściwym wydziałem komunikacji (z uwagi na fakt występowania rozbieżności w praktyce pomiędzy poszczególnymi urzędami). 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Auto kupione w kraju bez opłaconej akcyzy.

31.3.2020 przez: wunderwafe