Likwidacja działalności a środki trwałe

Pytanie:

Jestem osobą fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą. W 1999 roku w przetargu zakupiłam nieruchomość (nieruchomość była używana) na potrzeby mojej działalności. Od tego momentu do końca 2000 roku prowadziłam inwestycje w tym budynku i dopiero po zakończeniu inwestycji wraz z wartością poniesionego nakładu nieruchomość została wciągniętą w ewidencję środków trwałych. Nieruchomość jest amortyzowana w odpisach miesięcznych. W chwili obecnej chcę zlikwidować swoją działalność. W związku z tym, czy mogę przekazać tę nieruchomość samej sobie i czy z tego tytułu będę zobligowana zapłacić podatek VAT oraz podatek dochodowy, jeśli nieruchomość była użytkowana ponad 6 lat? A w przypadku gdy będę chciała sprzedać ta nieruchomość osobie trzeciej, czy również ta czynność będzie podlegała opodatkowaniu VAT i podatkiem dochodowym?

Masz inne pytanie do prawnika?

5.6.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Likwidacja działalności a środki trwałe

Na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych sama czynność wykreślenia składnika majątku z ewidencji środków trwałych oraz wyprowadzenie go z działalności gospodarczej i wprowadzenie go do majątku osobistego nie podlega opodatkowaniu. Opodatkowane podatkiem dochodowym może być późniejsze zbycie takiego składnika majątku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są między innymi: 1) pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3), 2) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2: a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, c) prawa wieczystego użytkowania gruntów, d) innych rzeczy - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Porady prawne

Jednakże, w myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat (niezależnie od tego czy zostały wycofane w trakcie działalności firmy, czy w dniu jej likwidacji).

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej zaliczane są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących: środkami trwałymi, składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.

500 zł, wartościami niematerialnymi i prawnymi - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W związku z powyższym sprzedaż składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej w tym środków trwałych nie później niż 6 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu wycofania jego z działalności (również po likwidacji firmy), jest przychodem z działalności gospodarczej. Natomiast sprzedaż nieruchomości niemieszkalnych używanych w działalności gospodarczej po upływie 6 lat od ich wycofania z działalności nie powoduje powstania obowiązku podatkowego. Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. postanowienie Urzędu Skarbowego w Płocku z dnia 9 stycznia 2006 r., sygn. 1419/UPO-415/171/05/MP/1).

Na gruncie podatku od towarów i usług (VAT), w przypadku likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej o sposobie, w jaki należy dokonać rozliczenia wykorzystywanego w ramach działalności składnika majątku (np. nieruchomości), stanowi art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego. Wymieniony przepis ma zastosowanie do towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podstawą opodatkowania jest wówczas wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 ustawy o VAT, tj. cena nabycia i od tej ceny należy obliczyć podatek należny.

Z brzmienia art. 14 ust. 1 ustawy o VAT może wynikać, że ustawodawca chce opodatkować tylko pozostałe w firmie środki obrotowe.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Jak zakończyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Wykreślenie z CEIDG, rozwiązanie umów z pracownikami, wyrejestrowanie z ZUS, rozliczenie podatków, zamknięcie księgowości, przechowywanie dokumentów po zamknięciu, inne obowiązki po zakończeniu działalności – o czym trzeba pamiętać? Do zakończenia działalności (...)

Rozliczeniowy i podatkowy aspekt wypowiedzenia przez wspólnika umowy spółki cywilnej - opinia prawna

Rozliczeniowy i podatkowy aspekt wypowiedzenia przez wspólnika umowy spółki cywilnej - opinia prawna

Stan faktyczny  Z trzyosobowej spółki cywilnej (córka i dwoje rodziców) występuje jeden wspólnik (matka). Jak skonstruować aneks do umowy spółki, żeby można było pozostałe w spółce środki trwałe uznać za współwłasność pozostałych wspólników (środki trwałe to aporty wspólników (...)

Likwidacja działalności gospodarczej a PIT

Likwidacja działalności gospodarczej a PIT

  Na czym polega likwidacja działalności gospodarczej?  Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - regulującej podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zadania organów administracji publicznej (...)

Likwidacja działalności gospodarczej a podatki

Likwidacja działalności gospodarczej a podatki

PIT na zasadach ogólnych Podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, w przypadku decyzji o likwidacji działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych i przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zobowiązany jest do sporządzenia spisu (...)

Zawieszenie działalności gospodarczej - konsekwencje

Zawieszenie działalności gospodarczej - konsekwencje

Zawieszenie działalności gospodarczej Na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników ma możliwość zawieszenia wykonywania działalności, na okres od 30 dni do 24 miesięcy, zaś przedsiębiorca z co najmniej 6-miesięcznym (...)

Leasing podatkowy

Leasing podatkowy

Leasing podatkowy został uregulowany w przepisach dotyczących podatku dochodowego dopiero z dniem 1.10.2001 r. Nie oznacza to jednak, że wcześniej przepisy podatkowe milczały na temat rozliczeń leasingowych. Do dnia uregulowania umowy leasingu w ustawach o podatkach dochodowych, obowiązywało (...)

Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych

Amortyzacja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący działalność gospodarczą, co do zasady, nie mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie środków (...)

Likwidujesz firmę? Oto, co musisz zrobić

Likwidujesz firmę? Oto, co musisz zrobić

Uregulowanie zobowiązań i rozrachunków czy szereg administracyjnych obowiązków to niestety nie jedyne sprawy, o jakich pamiętać musi likwidujący firmę przedsiębiorca. Przepisy podatkowe dodatkowo zobowiązują zamykającego działalność do szczegółowego uporządkowania dokumentacji oraz (...)

Amortyzacja w podatku dochodowym od osób prawnych

Amortyzacja w podatku dochodowym od osób prawnych

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), co do zasady, nie mogą zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jednak do kosztów uzyskania przychodów (...)

Ułatwienia przy zakupie biletów lotniczych i nakłady inwestycyjne wliczane od razu w koszty?

Ułatwienia przy zakupie biletów lotniczych i nakłady inwestycyjne wliczane od razu w koszty?

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof) i podatku dochodowym od osób prawnych (updop). Przewidziano kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców, w tym koniec z obowiązkiem odprowadzania podatku u źródła (...)

Druga ustawa o innowacyjności gotowa

Druga ustawa o innowacyjności gotowa

Druga ustawa o innowacyjności Parlament przyjął już, a Prezydent podpisał drugą ustawę o innowacyjności. Celem nowelizacji, który powstał w MNiSW we współpracy z resortem rozwoju i finansów, jest zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej. Ustawa (...)

Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

  Czym jest amortyzacja? Amortyzacja odzwierciedla stopniowy proces zużywania się środków trwałych lub wartość niematerialnych i prawnych. Istota konstrukcji uwidacznia się wyraźnie, jeżeli amortyzację potraktuje się jako funkcję matematyczną przedstawiającą spadek wartości (...)

Szybka amortyzacja

Szybka amortyzacja

Nowelizacja przepisów ustawy o podatku" dochodowym od osób fizycznych w z 5 marca 2009r   r. wprowadziła dla przedsiębiorców możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych o wartości nieprzekraczającej 100.000 euro, bez stosowania ograniczenia 3,5 tys. zł wartości (...)

Zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców wpisanych do CEIDG

Zawieszenie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców wpisanych do CEIDG

Zawieszenie działalności gospodarczej bez ograniczeń czasowych Przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej może teraz zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na czas nieokreślony albo określony, nie krótszy jednak niż 30 dni. Od 30 (...)

Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

Likwidacja środka trwałego, a koszty uzyskania przychodu

W myśl art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej PIT) oraz art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej CIT) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła (...)

Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym za 2020 r.?

Jak odliczyć darowizny w zeznaniu rocznym za 2020 r.?

Podatnik, który w roku podatkowym 2020 przekazywał pewne darowizny na określone w ustawie cele, może część z nich lub całość odliczyć od dochodu lub przychodu w rozliczeniu PIT. ##baner## Jakie darowizny można odliczyć?  Podatnik, który w roku podatkowym 2020 przekazywał (...)

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. ##baner## Co to jest (...)

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Leasing finansowy i jego rozliczenie w podatku dochodowym

Co to jest leasing finansowy w podatku dochodowym?  Umowa leasingu finansowego (kapitałowego), zgodnie z przepisami podatkowymi, powinna łącznie spełniać następujące warunki:   umowa leasingu musi zostać zawarta na czas oznaczony, suma ustalonych w umowie leasingu opłat, (...)

KIG za nowelizacją podatku dochodowego

KIG za nowelizacją podatku dochodowego

„Popieramy nowelizację ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych przedstawioną przez Komisję „Przyjazne Państwo" umożliwiającą zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów kosztów niezakończonych inwestycji. (...)

Skala podatkowa PIT

Skala podatkowa PIT

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy opodatkowania, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. Co (...)

Opodatkowanie stron umowy leasingu

Opodatkowanie stron umowy leasingu

Leasing w ustawach podatkowych. Ustawy o podatkach dochodowych określają podatkowe skutki umowy leasingu. W myśl przepisów podatkowych zakres pojęcia leasingu jest szeroki – obejmuje nie tylko umowę nazwaną uregulowaną w kodeksie cywilnym, ale także każdą inną umowę, na mocy (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Likwidacja działalnosci gospodarczej a remanent

Likwidacja działalnosci gospodarczej a remanent

Wkrótce będę musiała podjąć decyzję o likwidacji działalności gospodarczej lub jej zawieszeniu (branża gastronomiczna - powód: problemy z wynajmującym i brak drugiego lokalu pod prowadzoną obecnie działalność). Na firmę zakupiony został przed rokiem jako jedyny środek trwały samochód (...)

Likwidacja działalności gospodarczej a samochód

Likwidacja działalności gospodarczej a samochód

Koleżanka likwiduje działalność gospodarczą (prowadzoną jako osoba fizyczna). Jedyną rzeczą, jaką posiadała w firmie, był samochód osobowy wprowadzony na środki trwałe. Nie miała niczego innego, żadnego wyposażenia, materiałów, półproduktów itp. Samochód został w ok. 60% zamortyzowany. (...)

Likwidacja działalności gospodarczej a VAT

Likwidacja działalności gospodarczej a VAT

Mąż chce zlikwidować działalność gospodarczą. Posiada środki trwałe, które są w pełni zamortyzowane. Cześć została zezłomowana, ale samochód ciężarowy marki Lublin został na stanie. Jest płatnikiem podatku VAT i podatek został od całości odliczony. Na dzień dzisiejszy wartość (...)

VAT przy likwidacji działalności gospodarczej

VAT przy likwidacji działalności gospodarczej

W 2003 r. nabyto nieruchomość za kwotę 45000.00 bez prawa do odliczenia podatku VAT, w ewidencji działalności gospodarczej widnieje jako środek trwały. Następnie ww. środek trwały ulepszono, zmodernizowano; wartość ulepszenia to kwota ok. 35000.00. Proszę o wyjaśnienie sprawy zwrotu podatku (...)

Sprzedaż samochodu w spółce cywilnej

Sprzedaż samochodu w spółce cywilnej

W spółce cywilnej wspólnicy wnieśli do spółki swoje samochody prywatne jako środki trwałe. Była to zmiana umowy spółki. Czy w razie sprzedaży samochodu w trakcie działalności firmy spółka uzyska przychód, czy tylko właściciel uzyska przychód? Jak rozliczyć sprzedaż tego samochodu (...)

Sprzedaż środków trwałych

Sprzedaż środków trwałych

Co zaliczamy do środków trwałych (jaka jest definicja)? Czy firma - osoba fizyczna (podatnik VAT) - prowadząca działalność gospodarczą, w przypadku wyrejestrowywania działalności może sprzedać środki trwałe osobie fizycznej i za jaką cenę - czy może to być cena dużo niższa niż cena (...)

Rozwiązanie spółki cywilnej a kwestie podatkowe

Rozwiązanie spółki cywilnej a kwestie podatkowe

Spółka cywilna składa się z 2 współwłaścicieli. Jeden z nich rezygnuje z działalności w tej spółce. Drugi chciałby prowadzić dalej działalność. Jak ma się odbyć rezygnacja ze współpracy w spółce tego współwłaściciela, który chce zrezygnować? W spółce są pewne środki trwałe, (...)

Wyrejestrowanie firmy a obowiązek zapłaty VAT

Wyrejestrowanie firmy a obowiązek zapłaty VAT

W przypadku wyrejestrowywania firmy podatnik VAT powinien zwrócić VAT naliczony od środków trwałych. Czy tylko od środków trwałych, czy jest też wykaz innych rzeczy, które podlegają "zwrotowi VAT" w przypadku wyrejestrowania firmy? W niniejszym przypadku chodzi nie tyle o "zwrot" podatku VAT, (...)

Amortyzacja środków trwałych nabytych w spadku

Amortyzacja środków trwałych nabytych w spadku

Ojciec prowadził przedsiębiorstwo i nagle zmarł. Syn i siostra zmarłego chcą kontynuować dalej ojca działalność jako nowo utworzona spółka cywilna. Niezwłocznie zgłosiliśmy fakt zaprzestania działalności przez zmarłego ojca, poinformowaliśmy urząd skarbowy, że będziemy kontynuować (...)

Utylizacja zużytych komputerów

Utylizacja zużytych komputerów

Spółka z o.o. posiada na stanie kilka zużytych (niesprawnych lub \"nieaktualnych technologicznie\"), całkowicie zamortyzowanych komputerów. Zamierza przekazać je do utylizacji do powiatowego punktu zbiórki tego typu odpadów, który przyjmuje taki sprzęt nieodpłatnie. Dowodem przekazania będą (...)

Ulepszenie warsztatu - środki trwałe

Ulepszenie warsztatu - środki trwałe

Prowadzę firmę - warsztat samochodowy. Prowadzę działalność zarejestrowaną na adres domowy. Firmę prowadzę od 2008 r. Początkowo naprawiałem samochody na podwórku oraz w garażu. Od końca 2010 r. rozpocząłem inwestycję - przebudowę garażu, modernizacje - pod warsztat. Aktualnie zakończyłem (...)

Wycena przedsiębiorstwa upadłego

Wycena przedsiębiorstwa upadłego

Po ogłoszeniu upadłości poprzez likwidację majątku upadłego syndyk ogłosił przetarg na sprzedaż przedsiębiorstwa upadłego w całości z określoną kwotą wywoławczą w wysokości złożonej mu oferty. Jako zainteresowanemu tym przetargiem syndyk w ramach okazania przedmiotu przetargu okazał (...)

Sprzedaż środka trwałego przy zawieszeniu sp.z o.o

Sprzedaż środka trwałego przy zawieszeniu sp.z o.o

W chwili obecnej sp. z o.o. ma zawieszoną działalność do 31.12.2009 roku. Chcemy sprzedać dwa środki trwałe. Jeden do kontrahenta z Polski, drugi do kontrahenta z Niemiec. Czy sprzedaż środka trwałego do kontrahenta z Niemiec wymaga odwieszenia działalności? Spółka z o.o. nie (...)

Podział majątku a prowadzenie

Podział majątku a prowadzenie "własnej" firmy

W jaki sposób są dzielone środki trwałe np. samochód ciężarowy (działalność gospodarcza) podczas podziału majątku, po rozwodzie? Środki trwałe służące działalności gospodarczej małżonków podlegają podziałowi (w razie podziału majątku wspólnego małżonków) w sposób analogiczny (...)

Środki i majątek wyłączone spod egzekucji

Środki i majątek wyłączone spod egzekucji

Sąd umorzył postępowanie upadłościowe spółki akcyjnej ze względu na brak środków do przeprowadzenia postępowania. Spółka osiąga niewielkie stałe dochody z tytułu umowy dzierżawy swoich środków trwałych. Przychody z dzierżawy powinny być przeznaczone na pokrycie wynagrodzenia zarządu, (...)