Odpowiedź prawnika: Nałożenie mandatu karnego bez kontaktu ze sprawcą wykroczenia
Otrzymał Pan do zapłaty mandat. Jest to tzw. mandat zaoczny, tj. mandat stosowany w sytuacji, gdy nakładający grzywnę nie ma kontaktu ze sprawcą wykroczenia. Nałożenie grzywny w drodze
mandatu karnego zaocznego jest możliwe zarówno w wypadku stwierdzenia popełnienia wykroczenia naocznie pod nieobecność sprawcy, jak i w wypadku jego stwierdzenia za pomocą urządzenia pomiarowego lub kontrolnego. W obu tych wypadkach warunkiem nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego zaocznego jest brak wątpliwości co do osoby sprawcy popełnionego wykroczenia (art.
98 § 4 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia). Mandat powinien wskazywać, gdzie w terminie 7 dni od daty jego wystawienia ukarany może uiścić grzywnę, oraz informować o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie. Staje się on prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny we wskazanym miejscu i terminie. Skutek niezapłacenia mandatu zaocznego wskazuje art. 99 kpw. Przepis ten stanowi, że „w razie odmowy przyjęcia mandatu karnego lub nieuiszczenia w wyznaczonym terminie grzywny nałożonej mandatem zaocznym, organ, którego funkcjonariusz nałożył grzywnę, występuje do sądu z wnioskiem o ukaranie. We wniosku tym należy zaznaczyć, że obwiniony odmówił przyjęcia mandatu albo nie uiścił grzywny nałożonej mandatem zaocznym, a w miarę możności podać także przyczyny odmowy.”