Odpowiedź prawnika: opodatkowanie podatkiem VAT usług elektronicznych
Usługi tworzenia stron internetowych, w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r, o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 353 ze zm.) są klasyfikowane jako usługi elektroniczne. Zgodnie z art. 2. pkt. 26 ilekroć w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług jest mowa o usługach elektronicznych, to pod tym pojęciem należy rozumieć: „(…) usługi świadczone za pomocą Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej (…)”. Wskazany przepis prawa wymienia rodzaje usług, kwalifikowanych jako elektroniczne, w szczególności są to:

-
tworzenie i utrzymywanie stron internetowych, zdalne zarządzanie programami i sprzętem,
-
dostarczanie oprogramowania oraz jego uaktualnień,
-
dostarczanie obrazów, tekstu i informacji oraz udostępnianie baz danych,
-
dostarczanie muzyki, filmów i gier, w tym gier losowych i hazardowych, jak również przekazów o charakterze politycznym, kulturalnym, artystycznym, sportowym, naukowym i rozrywkowym oraz informacji o wydarzeniach,
-
usługi kształcenia korespondencyjnego.
Należy też zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług - Stany Zjednoczone Ameryki, są państwem niewchodzącycym w skład terytorium Wspólnoty, czyli uznawane za terytorium państwa trzeciego. Warto dodać, że Stany Zjednoczone, jako jeden z nielicznych krajów, nie wprowadziły do swego systemu podatkowego podatku od towarów i usług. Niemniej, obowiązuje tam obowiązuje podatek obrotowy od sprzedaży.
W kwestii opodatkowania wyżej wymienionych czynności uregulowań prawnych należy szukać w art. 27 ust. 3 pkt 1 oraz ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Wskazany przepis stanowi, że w przypadku świadczenia usług elektronicznych, w tym usług tworzenia stron internetowych, na rzecz zarówno osób fizycznych, jak i firm posiadających miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium państwa trzeciego miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
W praktyce oznacza to, że miejscem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są Stany Zjednoczone Ameryki i nie ma znaczenia tu fakt, czy nabywca usługi jest osobą fizyczną, czy też firmą. Bez znaczenia poza powyższym, pozostaje też to, czy nabywca usługi poda swój NIP. W przedstawionej sytuacji Państwa Firma jest zobowiązana do wystawienia tzw. faktury handlowej, czyli faktury nie zawierającej kwoty podatku VAT. Niemniej na tak sporządzonej fakturze powinna znaleźć się adnotacja, że: na podstawie art. 27 ust. 3 pkt 1 oraz ust. 4 pkt. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług do rozliczenia podatku VAT obowiązany nabywca usługi.
W konsekwencji, czynność tworzenia przez polską firmę strony internetowej dla osoby fizycznej, firmy bądź instytucji ze Stanów Zjednoczonych nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zgodnie z polskimi uregulowaniami, Polska nie jest właściwym miejscem opodatkowania wskazanej czynności. Zaś, w USA nie funkcjonuje podatek od towarów i usług, stąd, nabywca usługi, nie ma możliwości rozliczenia należnego podatku VAT.
