Podatek dochodowy od faktury zaliczkowej

Pytanie:

Wystawiamy fakturę zaliczkową za przeprowadzenie szkoleń z VAT-em zwolnionym. W jakim momencie powinno się płacić podatek dochodowy od faktury zaliczkowej? Czy za fakturę zaliczkową powinno się odprowadzić podatek dochodowy, czy też dopiero w momencie wystawienia faktury końcowej?

Masz inne pytanie do prawnika?

30.10.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Podatek dochodowy od faktury zaliczkowej

Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 (tj. do przychodów z działalności gospodarczej), nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Zatem jeśli została pobrana zaliczka na poczet usługi szkoleniowej, która ma być wykonana dopiero w następnym okresie sprawozdawczym (najczęściej miesiącu), to zaliczki nie wlicza się do przychodów danego miesiąca, a ujmie się ją w przychodach dopiero razem z fakturą końcową.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

9.1.2019 przez: bartekkuliga

Allegro sprzedaż wirtualnych przedmiotów

25.5.2018 przez: bartekkuliga

Podatek od sprzedaży nieruchomości

27.3.2018 przez: 3Magda