Odpowiedź prawnika: Podważenie prawomocnego orzeczenia
Wznowienie postępowania jest możliwe miedzy innymi wtedy, gdy strona wskutek naruszenia przepisów prawa była pozbawiona możności działania. Proszę pamiętać, że nie można jednak żądać wznowienia, jeżeli przed uprawomocnieniem się wyroku niemożność działania ustała lub brak reprezentacji był podniesiony w drodze zarzutu albo strona potwierdziła dokonane czynności procesowe. Z przedstawionej sytuacji można by wnioskować, że pozew nie został Pani skutecznie doręczony z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Pisze pani jednak, że otrzymała orzeczenie zobowiązujące Panią do zapłaty. Albo więc powód wnosił o wydanie nakazu zapłaty (wtedy pozwany nie dostaje pozwu, lecz dopiero nakaz zapłaty, od którego może się odwołać w drodze zarzutu lub sprzeciwu) i otrzymała Pani nakaz prawidłowo, na swój obecny albo postępowanie toczyło się w zwykłym trybie i sąd zarządził doręczenie Pani pozwu, ale pod stary adres, a obecnie otrzymała Pani (na nowy adres) orzeczenie zasądzające zapłatę. W pierwszym przypadku należało się od takiego orzeczenia odwołać w ciągu tygodnia. Po tym czasie nakaz staje się prawomocny. Jeżeli pozwany tego nie zrobił, to może ewentualnie żądać przywrócenia terminu.

W drugim przypadku, jeżeli nie odwołała się Pani od wyroku, to trudno znaleźć podstawy do wznowienia postępowania. Jeśli natomiast w jakiś sposób weszła Pani w posiadanie wyroku doręczonego na stary adres i wyrok ten był już wtedy prawomocny, to można żądać wznowienia postępowania.
Powództwo przeciwegzekucyjne (art. 840 kpc) można wnieść, m. in. jeśli dłużnik przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu albo gdy kwestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście. Nie dotyczy to jednak sytuacji, w której tytuł egzekucyjny chroni powaga rzeczy osądzonej i zawisłość sporu (wyroki sądowe, nakazy zapłaty). Wniosku o wznowienie (ani powództwa przeciwegzekucyjnego) nie wnosi się na formularzu. Opłata od skargi o wznowienie wynosi 5% wartości przedmiotu sporu.
