Pokrycie kosztów pogrzebu spadkodawcy

Pytanie:

Czy osoba, która dziedziczy spadek zobowiązana jest do pokrycia kosztów pogrzebu spadkodawcy?

Masz inne pytanie do prawnika?

20.1.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Pokrycie kosztów pogrzebu spadkodawcy

Do długów spadkowych należą także koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku.
Takie sformułowanie § 3 art. 922 k.c. oznacza tym samym, że w skład spadku wchodzi także obowiązek pokrycia kosztów pochówku zmarłego. Będzie on obciążał spadkobierców.
W typowych sytuacjach, to właśnie spadkobiercy wykładają środki na pokrycie kosztów pogrzebu. Możliwe jest jednakże, by koszty te zostały poniesione przez osobę trzecią, niebędącą spadkobiercą zmarłego.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Długi i upadłość konsumencka

2.10.2021 przez: patrycja.dabkowska

Szukam najlepszego prawnika Gdynia

3.8.2021 przez: rambo_ruda

Mienie zabużańskie

1.4.2021 przez: Lisek77

Długi zaciągnięte dla rodziców

2.7.2018 przez: Scrape