Dowód z kopii kalkowej dokumentu

Pytanie:

"W trakcie toczącego się procesu karnego, w którym jestem oskarżony, sąd powołał dowód z opinii biegłego grafologa w zakresie wykonania materiału porównawczego do podpisu znajdującego się w aktach sprawy na kopii deklaracji podatkowej z 1996 roku. Chodzi o sprawdzenie, czy podpis na kopii tej deklaracji podatkowej został złożony przeze mnie w 1996 roku. Zaznaczam że kopia deklaracji jest kopią tzw. kalkową, a nie kserokopią. Czy dokument kopii kalkowej deklaracji podatkowej, znajdujący się w aktach sprawy, może służyć jako materiał porównawczy, czy też powinien być złożony oryginał tej deklaracji, na której podpis jest badany?"

Odpowiedź prawnika: Dowód z kopii kalkowej dokumentu

W postępowaniu karnym obowiązuje zasada swobodnej oceny dowodów. W związku z tym sąd oceni, czy kopia tzw. kalkowa jest wystarczającym dowodem na określoną okoliczność. Nie ma przepisów nakazujących sądowi opieranie się wyłącznie na oryginałach dokumentów, jakkolwiek można podnosić (na rozprawie lub ewentualnie w apelacji), iż zgodnie z zasadą prawdy materialnej (art. 2 § 2 kpk) sąd powinien dążyć do uzyskania w pierwszej kolejności oryginału.

Powyższe uwagi można odnieść także do opinii biegłych. Sąd samodzielnie oceni wartość opinii opartej na kopii kalkowej. Nie ma bezwzględnego obowiązku, by biegły posługiwał się oryginałem. Pan jako oskarżony może „zwalczać” wartość takiej opinii np. przy przesłuchiwaniu biegłego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika