Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Z uwagi na to, że syn ma zasądzone alimenty (wyrok rozwodowy) nie ma potrzeby o ich występowanie. Ponadto, nawet, gdyby syn był w stanie się samodzielnie utrzymać, to ojciec, by zwolnić się od obowiązku płacenia alimentów, musiałby wystąpić do sądu o ich uchylenie.
Zatem - jak wynika z pytania - obowiązek alimentacyjny (zasądzony w wyroku rozwodowym) nadal istnieje i nie ma potrzeby kierowania nowego pozwu o alimenty. Na podstawie istniejącego wyroku komornik będzie ściągał alimenty. Jeśli ojciec ich nie płaci i nie można ich ściągnąć, to nowy wyrok nic w tym przypadku nie zmieni.
Wystąpienie z nowym pozwem ma sens jeśli syn będzie żądał wyższych alimentów niż zasądzone a uzasadnione będzie ich podwyższenie. Wyrok karny raczej temu przeczy. Należy zauważyć, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Nie jesteśmy w stanie określić jak długo toczyć się będzie taka sprawa. Jest to bowiem wysoce zróżnicowane. Syn może wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych jednocześnie występując z pozwem o alimenty. Jeśli uzyskanie alimentów od ojca przez syna jest niemożliwe i również Pani nie jest w stanie sprostać temu obowiązkowi, to syn może wystąpić o alimenty przeciwko dziadkom. Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności (dziadków) powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności (ojciec, matka) albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.