Przerwa w pracy

Pytanie:

W firmie obowiązuje 1-godzinna bezpłatna przerwa obiadowa pomiędzy 12 a 14. Czy w takim przypadku pracownikom przysługuje również płatna, 15 minutowa przerwa śniadaniowa?

Masz inne pytanie do prawnika?

30.8.2005

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Przerwa w pracy

Przepis art. 134 kodeksu pracy stanowi, że jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy.

Z kolei przepis art. 141 § 1 kodeksu pracy przewiduje, że pracodawca może wprowadzić jedną przerwę w pracy nie wliczaną do czasu pracy, w wymiarze nieprzekraczającym 60 minut, przeznaczoną na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Przerwę tę wprowadza się w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy (§ 2).

Z powyższego wynika, że wskazane regulacje są niezależne od siebie. Oznacza to, że wprowadzenie przerwy nie wliczanej do czasu pracy na podstawie art. 141 § 1 kodeksu pracy nie eliminuje obowiązku pracodawcy wprowadzenia 15-minutowej przerwy na podstawie art. 134 kodeksu pracy, jeżeli tylko zostały spełnione warunki, o których mowa w tym przepisie (dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin).

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Badania kontrolne a czas pracy

11.5.2018 przez: Saced

Wyjazd a nadgodziny

29.4.2018 przez: irong33

Nagła zmiana grafiku

8.4.2018 przez: Bdghjkptw

2tygodnie 168h

6.4.2018 przez: Sanczos