Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela?

Pytanie:

Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela?

Masz inne pytanie do prawnika?

28.7.2016

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Czy mogę zrezygnować ze współwłasności konta bankowego bez zgody drugiego współwłaściciela?

Jeżeli rachunek bankowy jest wspólny i prowadzony dla kilku osób fizycznych (nie dla jednostek samorządu terytorialnego), to każdy współposiadacz może dysponować samodzielnie zgromadzonymi na rachunku środkami pieniężnymi. Współposiadacz rachunku ma również prawo w każdym czasie wypowiedzieć umowę ze skutkiem dla pozostałych współposiadaczy. Przewiduje to wyraźnie art. 51a Prawa bankowego. Powyższe uprawnienia może jednak modyfikować treść zawartej z bankiem umowy rachunku bankowego.

Jeżeli więc przez rezygnację ze współwłasności rozumieć rezygnację z umowy rachunku bankowego, to odpowiedź będzie twierdząca. Dodatkowo rozwiązanie umowy rachunku bankowego przez tylko jednego ze współposiadaczy odnosi skutek wobec pozostałych, czyli umowa zostanie rozwiązana ze wszystkimi dotychczasowymi posiadaczami konta.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Jakie biuro rachunkowe na Śląsku

24.7.2018 przez: bi4ly83

Kradzież środków z rachunku bankowego

19.11.2015 przez: borzan