Sankcja za samowolne przesunięcie bramy

Pytanie:

Kupiłem dom z lat 80. Dom ma od strony ulicy furtkę i bramę. Będąc ostatnio w Urzędzie Miasta, zerknąłem na ich mapki i zobaczyłem, że tam brama w ogóle nie figuruje. Jest tylko furtka. Może się mylę, ale zakładam, że to na 100% oznacza, że poprzedni właściciele postawili ją samowolnie. W tej chwili muszę przesunąć tę bramę. A skoro już mam przesuwać, to najchętniej przy okazji zmieniłbym ją na ładniejszą. Przesunięcie wiąże się z koniecznością wykonania nowej wylewki nad rowem melioracyjnym biegnącym między bramą a drogą. Od geodetów dowiedziałem się, że właśnie ze względu na tę wylewkę będzie wymagana cała procedura formalna, włącznie z pozwoleniem na budowę. Nie mogę tyle czekać, ponieważ jeśli nie przesunę bramy, zimą nie uda mi się wjechać na teren, a zima tuż tuż. Gdyby ktoś na mnie doniósł, to co w najgorszym wypadku grozi mi za samodzielne przesunięcie bramy i tej wylewki nad rowem melioracyjnym? I ewentualną zmianę bramy na ładniejszą. Pytam, bo może to się po prostu opłaca. Zamiast czekać na te wszystkie pozwolenia, projekty architektoniczne itd. Przecież to też kosztuje. A jeśli po ruszeniu tej sprawy oficjalnym kanałem ktoś się tematem zainteresuje, to dojdzie do tego, że moja obecna brama też nie figuruje na żadnych planach. Także co mi grozi za samowolę (brama + wylewka nad rowem)? Jaki może być maksymalny wymiar kary? Jeśli kara obejmuje \"przywrócenie do stanu poprzedniego\", to czy przypadkiem za taki stan nie zostałby uznany stan wynikający z papierów, czyli całkowity bram bramy?

Masz inne pytanie do prawnika?

7.9.2010

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Sankcja za samowolne przesunięcie bramy

Zgodnie z art. 48 ust. 1 prawa budowlanego, właściwy organ nakazuje w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego pozwolenia na budowę. Jeżeli jednak budowa:

1) jest zgodna z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności:  

a) ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo 

b) ustaleniami ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, 

Porady prawne

2) nie narusza przepisów, w tym techniczno-budowlanych, w zakresie uniemożliwiającym doprowadzenie obiektu budowlanego lub jego części do stanu zgodnego z prawem 

- właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych. 

W postanowieniu, o którym mowa powyżej, ustala się wymagania dotyczące niezbędnych zabezpieczeń budowy oraz nakłada obowiązek przedstawienia, w wyznaczonym terminie: 

1) zaświadczenia wójta, burmistrza albo prezydenta miasta o zgodności budowy z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku braku obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego; 

2) dokumentów, o których mowa w art. 33 ust. 2 pkt 1, 2 i 4 oraz ust. 3 (a więc m.in. pozwolenia na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym); do projektu architektoniczno-budowlanego nie stosuje się przepisu art. 20 ust. 3 pkt 2.

Jeżeli powyższe wymagania nie zostaną spełnione, właściwy organ nakaże rozbiórkę budynku. Jeżeli natomiast wymagania zostaną spełnione, przedłożenie dokumentów traktuje się jak wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i pozwolenie na wznowienie robót budowlanych, jeżeli budowa nie została zakończona.

Zgodnie z art. 49 ust. 1 Prawa budowlanego, przed wydaniem decyzji w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na wznowienie robót budowlanych, właściwy organ w drodze postanowienia (na które przysługuje zażalenie) ustala wysokość opłaty legalizacyjnej (do opłaty legalizacyjnej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące kar, o których mowa w art. 59f ust. 1 Prawa budowlanego, z tym że stawka opłaty podlega pięćdziesięciokrotnemu podwyższeniu). Matematycznie rzecz ujmując, wymierzona kara stanowi iloczyn stawki opłaty (obecnie wynosi 500 zł), współczynnika kategorii obiektu budowlanego i współczynnika wielkości obiektu budowlanego. Wartość współczynnika kategorii obiektu (k) oraz współczynnika obiektu budowlanego (w) określa Załącznik do prawa budowlanego. Aby uzyskać wysokość opłaty legalizacyjnej, tak obliczoną kwotę należy pomnożyć przez 50. Tak więc opłaty te są bardzo duże (minimum 25 000 zł) również w stosunku do niewielkich obiektów budowlanych. W przypadku stwierdzenia naruszeń w powyższym zakresie, właściwy organ nakłada postanowieniem obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości, w określonym terminie, a po jego bezskutecznym upływie wydaje decyzję o rozbiórce obiektu (decyzję tę wydaje się również w przypadku nieuiszczenia w terminie opłaty legalizacyjnej).

Zachęcamy również do zapoznania się z następującą informacją prawną: Samowola budowlana

Taka sama procedura legalizacji dotyczy obiektu budowlanego, lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego bez wymaganego zgłoszenia bądź pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ. Przy czym wysokość opłaty legalizacyjnej została określona kwotowo bezpośrednio w przepisie art. 49b prawa budowlanego. Tak więc, w przypadku budowy, o której mowa w: art. 29 ust. 1 pkt 7-11, 14, 15, 17 i 18 oraz w art. 30 ust. 1 pkt 3 i 4 prawa budowlanego – opłata wynosi 2 500 zł; natomiast w przypadku art. 29 ust. 1 pkt 1-3, 5, 6, 12, 13, 16 i 19-21 – opłata wynosi 5 000 zł.

Tak jak wspominaliśmy powyżej w przypadku nie uczynieniu zadość przepisom prawa budowlanego, obiekt będący samowolą budowlaną podlegać będzie rozbiórce. W przypadku, gdyby okazało się, że pierwotna brama również stanowi samowolę budowlaną - reguły przedstawione powyżej również znajdą swoje zastosowanie. W obecnym stanie prawnym nie istnieje okres “przedawnienia karalności” samowoli budowlanej. Do 2003r. po upływie 5 lat od dnia zakończenia budowy obiektu budowlanego lub jego części nie można było nakazać rozbiórki obiektu, jeśli spełniał on określone warunki. Obecnie nie ma tego ograniczenia. Jeżeli samowola budowlana zostanie ujawniona, właściwy organ może nakazać jego rozbiórkę bez względu na okres, jaki upłynął od zakończenia budowy.

Ponadto wskazać w tym miejscu należy, iż samowola budowlana, niezależnie od rodzaju wykonanych robót budowlanych, jest - stosownie do art. 90 prawa budowlanego - przestępstwem zagrożonym karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Późniejsza legalizacja samowoli budowlanej czy nawet rozbiórka obiektu budowlanego nie zwalnia wykonawcy robót budowlanych od odpowiedzialności karnej.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Koncesje na roboty budowlane (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

Koncesje na roboty budowlane (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

  Co to są koncesje na roboty budowlane? Zgodnie z definicją ustawową koncesje na roboty budowlane to zamówienia publiczne na roboty budowlane, z tą różnicą, że wynagrodzeniem wykonawcy jest prawo do eksploatacji obiektu budowlanego albo takie prawo wraz z zapłatą. Zatem koncesje (...)

Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

W dobie intensywnego rozwoju gospodarczego, tworzenia nowoczesnej infrastruktury przemysłowej i drogowej oraz zaplecza mieszkaniowego w Polsce, umowy o roboty budowlane, uregulowane w art. 647 i nast. k.c., nabierają coraz istotniejszego znaczenia zarówno dla inwestorów, wykonawców (...)

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

  Z dniem 16 kwietnia 2010 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego, która w art. 3 uchyliła Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Obecnie zagadnienia będące przedmiotem uchylonej ustawy zostały przeniesione do Kodeksu cywilnego w art. (...)

Podstawowe definicje w zamówieniach publicznych - co powinieneś wiedzieć?

Podstawowe definicje w zamówieniach publicznych - co powinieneś wiedzieć?

Jakie pojęcia zdefiniowane są w ustawowym słowniku? Artykuł 2 ustawy Prawo zamówień publicznych definiuje pojęcia: robót budowlanych, dostaw, usług, dynamicznego systemu zakupów, zamówień publicznych, zamawiającego, wykonawcy, środków publicznych, najkorzystniejszej (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane to wyspecjalizowany rodzaj umowy o dzieło. Posiada zresztą podstawowe cechy umowy o dzieło. Na czym polegają więc różnice? Dowiesz się z porady.   Jakie są główne cechy charakterystyczne umowy o roboty budowlane? Stronami tej umowy są wykonawca i (...)

Ulga na zabytki w PIT

Ulga na zabytki w PIT

Podatkowy "Polski Ład" to również działania nakierowane na ochronę dziedzictwa kulturowego naszego kraju.     Najważniejsze informacje o nowej preferencji Z ulgi na zabytki mogą skorzystać członkowie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, którzy (...)

Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi

Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi

Po co mają być zawierane umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi?Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi wchodzi w życie 20 lutego 2009 r. Określa ona zasady i tryb zawierania umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz środki ochrony prawnej. Ustawa (...)

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaśniło zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczących świadczenia usług budowlanych od 1 stycznia 2017 r.   Dlaczego warto poznać objaśnienia resortu finansów (...)

Gdy w przepisach jest luka, stosujemy analogię

Gdy w przepisach jest luka, stosujemy analogię

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o rozstrzygnięcie przez Sąd Najwyższy w powiększonym składzie zagadnienia, czy art. 629 k.c. i art. 632 § 2 k.c. mają zastosowanie w drodze analogii do umowy o roboty budowlane, gdy zastrzeżono w jej ramach wynagrodzenie ryczałtowe lub kosztorysowe. W (...)

Oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego

Oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego

Oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, jako podmiotowy środek dowodowy Zgodnie z art. 117 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej jako: „ustawa Pzp”), warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej (...)

SN w kwestii zapłaty za roboty budowlane...

SN w kwestii zapłaty za roboty budowlane...

Wyrokiem z 16 lipca 2021 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną pozwanej w sprawie o zapłatę wynagrodzenia z tytułu umowy o roboty budowlane. Znaczenie klauzuli integracyjnej (merger clause) dla wykładni umowy o roboty budowlane  Odnosząc się do zawartej w kontrakcie (...)

Przedawnienie roszczeń z umów o roboty budowlane

Przedawnienie roszczeń z umów o roboty budowlane

Jedną z podstawowych reguł prawa cywilnego jest przedawnianie się roszczeń  majątkowych. Wyrażona ona została w art. 117 §1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. (...)

Procedury budowlane

Procedury budowlane

Jakie procedury budowlane obowiązują? Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Pb). Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie (...)

Jakich oświadczeń i dokumentów może żądać zamawiający od wykonawców w zamówieniach publicznych?

Jakich oświadczeń i dokumentów może żądać zamawiający od wykonawców w zamówieniach publicznych?

  Kto może ubiegać się o udzielenie zamówienia? W postępowaniu o udzielenie zamówienia mogą uczestniczyć wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu określone przez zamawiającego. Podkreślić wszak należy, iż w szczególności w postępowaniu (...)

Zasady odpowiedzialności wykonawcy w umowie o roboty budowlane - opinia prawna

Zasady odpowiedzialności wykonawcy w umowie o roboty budowlane - opinia prawna

Stan faktyczny Zawarłem z firmą umowę na budowę domu. Inwestycja jest w trakcie wykonywania. Jednak pojawiają się coraz większe problemy z jakością wykonywanych prac, skłaniające mnie do potrącenia pewnej kwoty od przewidzianej umową należności za jeden z etapów budowy. Właściciel firmy, (...)

Projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi Dostosowanie przepisów ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi do nowego Prawa zamówień publicznych, a także doprecyzowanie regulacji nowego Prawa zamówień (...)

Opinia PKPP Lewiatan nt. projektu ustawy o PPP

Opinia PKPP Lewiatan nt. projektu ustawy o PPP

  Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan z dużym zadowoleniem przyjęła projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym przedstawiony 30 czerwca br. Pozytywnie ocenia m.in. odejście od kazuistycznych rozwiązań, które obecnie skutecznie blokują zastosowanie PPP (...)

Jak określić wartość zamówienia publicznego?

Jak określić wartość zamówienia publicznego?

  Kiedy zamawiający powinien ustalić wartość zamówienia publicznego? Ustalenie wartości zamówienia publicznego jest czynnością przygotowawczą, poprzedzającą wszczęcie procedury udzielenia zamówienia. Z tego powodu ustalenie wartości powinno nastąpić odpowiednio (...)

Negocjacje z ogłoszeniem - tryb udzielania zamówień publicznych

Negocjacje z ogłoszeniem - tryb udzielania zamówień publicznych

Kiedy można zastosować tryb negocjacji z ogłoszeniem?Negocjacje z ogłoszeniem mogą być stosowane, jeżeli zostaną spełnione ustawowe przesłanki zastosowania tego trybu. Może on być stosowany w sytuacjach wyjątkowych, najczęściej z uwagi na charakter i specyfikę przedmiotu zamówienia. (...)

Na bezpośrednio skuteczne przepisy prawa wspólnotowego można się powołać przed wszelkimi organami publicznymi

Na bezpośrednio skuteczne przepisy prawa wspólnotowego można się powołać przed wszelkimi organami publicznymi

Pytania prejudycjalne zostały podniesione w sporze, w którym spółka Fratelli Costanzo SpA (zwana dalej “Costanzo”), powód w sprawie głównej, wnosiła o unieważnienie decyzji na mocy której mediolańska giunta municipale (gmina) najpierw odrzuciła ofertę złożoną przez Costanzo (...)

Koncesje na roboty budowlane (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

Koncesje na roboty budowlane (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

  Co to są koncesje na roboty budowlane? Zgodnie z definicją ustawową koncesje na roboty budowlane to zamówienia publiczne na roboty budowlane, z tą różnicą, że wynagrodzeniem wykonawcy jest prawo do eksploatacji obiektu budowlanego albo takie prawo wraz z zapłatą. Zatem koncesje (...)

Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

Odpowiedzialność inwestora za zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane wykonane przez podwykonawcę.

W dobie intensywnego rozwoju gospodarczego, tworzenia nowoczesnej infrastruktury przemysłowej i drogowej oraz zaplecza mieszkaniowego w Polsce, umowy o roboty budowlane, uregulowane w art. 647 i nast. k.c., nabierają coraz istotniejszego znaczenia zarówno dla inwestorów, wykonawców (...)

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

Gwarancja zapłaty za roboty budowlane

  Z dniem 16 kwietnia 2010 roku weszła w życie Ustawa o zmianie Kodeksu cywilnego, która w art. 3 uchyliła Ustawę z dnia 9 lipca 2003 roku o gwarancji zapłaty za roboty budowlane. Obecnie zagadnienia będące przedmiotem uchylonej ustawy zostały przeniesione do Kodeksu cywilnego w art. (...)

Podstawowe definicje w zamówieniach publicznych - co powinieneś wiedzieć?

Podstawowe definicje w zamówieniach publicznych - co powinieneś wiedzieć?

Jakie pojęcia zdefiniowane są w ustawowym słowniku? Artykuł 2 ustawy Prawo zamówień publicznych definiuje pojęcia: robót budowlanych, dostaw, usług, dynamicznego systemu zakupów, zamówień publicznych, zamawiającego, wykonawcy, środków publicznych, najkorzystniejszej (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane to wyspecjalizowany rodzaj umowy o dzieło. Posiada zresztą podstawowe cechy umowy o dzieło. Na czym polegają więc różnice? Dowiesz się z porady.   Jakie są główne cechy charakterystyczne umowy o roboty budowlane? Stronami tej umowy są wykonawca i (...)

Ulga na zabytki w PIT

Ulga na zabytki w PIT

Podatkowy "Polski Ład" to również działania nakierowane na ochronę dziedzictwa kulturowego naszego kraju.     Najważniejsze informacje o nowej preferencji Z ulgi na zabytki mogą skorzystać członkowie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, którzy (...)

Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi

Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi

Po co mają być zawierane umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi?Ustawa o koncesji na roboty budowlane lub usługi wchodzi w życie 20 lutego 2009 r. Określa ona zasady i tryb zawierania umowy koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz środki ochrony prawnej. Ustawa (...)

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaśniło zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczących świadczenia usług budowlanych od 1 stycznia 2017 r.   Dlaczego warto poznać objaśnienia resortu finansów (...)

Gdy w przepisach jest luka, stosujemy analogię

Gdy w przepisach jest luka, stosujemy analogię

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł o rozstrzygnięcie przez Sąd Najwyższy w powiększonym składzie zagadnienia, czy art. 629 k.c. i art. 632 § 2 k.c. mają zastosowanie w drodze analogii do umowy o roboty budowlane, gdy zastrzeżono w jej ramach wynagrodzenie ryczałtowe lub kosztorysowe. W (...)

Oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego

Oświadczenie wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego

Oświadczenie, o którym mowa w art. 117 ust. 4 ustawy Pzp, jako podmiotowy środek dowodowy Zgodnie z art. 117 ust. 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (dalej jako: „ustawa Pzp”), warunek dotyczący uprawnień do prowadzenia określonej (...)

SN w kwestii zapłaty za roboty budowlane...

SN w kwestii zapłaty za roboty budowlane...

Wyrokiem z 16 lipca 2021 r. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną pozwanej w sprawie o zapłatę wynagrodzenia z tytułu umowy o roboty budowlane. Znaczenie klauzuli integracyjnej (merger clause) dla wykładni umowy o roboty budowlane  Odnosząc się do zawartej w kontrakcie (...)

Przedawnienie roszczeń z umów o roboty budowlane

Przedawnienie roszczeń z umów o roboty budowlane

Jedną z podstawowych reguł prawa cywilnego jest przedawnianie się roszczeń  majątkowych. Wyrażona ona została w art. 117 §1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z brzmieniem powyższego przepisu z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. (...)

Procedury budowlane

Procedury budowlane

Jakie procedury budowlane obowiązują? Co do zasady roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę (art. 28 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - Pb). Prawo budowlane zawiera jednak katalog inwestycji, które można realizować na podstawie (...)

Jakich oświadczeń i dokumentów może żądać zamawiający od wykonawców w zamówieniach publicznych?

Jakich oświadczeń i dokumentów może żądać zamawiający od wykonawców w zamówieniach publicznych?

  Kto może ubiegać się o udzielenie zamówienia? W postępowaniu o udzielenie zamówienia mogą uczestniczyć wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu określone przez zamawiającego. Podkreślić wszak należy, iż w szczególności w postępowaniu (...)

Zasady odpowiedzialności wykonawcy w umowie o roboty budowlane - opinia prawna

Zasady odpowiedzialności wykonawcy w umowie o roboty budowlane - opinia prawna

Stan faktyczny Zawarłem z firmą umowę na budowę domu. Inwestycja jest w trakcie wykonywania. Jednak pojawiają się coraz większe problemy z jakością wykonywanych prac, skłaniające mnie do potrącenia pewnej kwoty od przewidzianej umową należności za jeden z etapów budowy. Właściciel firmy, (...)

Projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi Dostosowanie przepisów ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi do nowego Prawa zamówień publicznych, a także doprecyzowanie regulacji nowego Prawa zamówień (...)

Opinia PKPP Lewiatan nt. projektu ustawy o PPP

Opinia PKPP Lewiatan nt. projektu ustawy o PPP

  Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan z dużym zadowoleniem przyjęła projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym przedstawiony 30 czerwca br. Pozytywnie ocenia m.in. odejście od kazuistycznych rozwiązań, które obecnie skutecznie blokują zastosowanie PPP (...)

Jak określić wartość zamówienia publicznego?

Jak określić wartość zamówienia publicznego?

  Kiedy zamawiający powinien ustalić wartość zamówienia publicznego? Ustalenie wartości zamówienia publicznego jest czynnością przygotowawczą, poprzedzającą wszczęcie procedury udzielenia zamówienia. Z tego powodu ustalenie wartości powinno nastąpić odpowiednio (...)

Negocjacje z ogłoszeniem - tryb udzielania zamówień publicznych

Negocjacje z ogłoszeniem - tryb udzielania zamówień publicznych

Kiedy można zastosować tryb negocjacji z ogłoszeniem?Negocjacje z ogłoszeniem mogą być stosowane, jeżeli zostaną spełnione ustawowe przesłanki zastosowania tego trybu. Może on być stosowany w sytuacjach wyjątkowych, najczęściej z uwagi na charakter i specyfikę przedmiotu zamówienia. (...)

Na bezpośrednio skuteczne przepisy prawa wspólnotowego można się powołać przed wszelkimi organami publicznymi

Na bezpośrednio skuteczne przepisy prawa wspólnotowego można się powołać przed wszelkimi organami publicznymi

Pytania prejudycjalne zostały podniesione w sporze, w którym spółka Fratelli Costanzo SpA (zwana dalej “Costanzo”), powód w sprawie głównej, wnosiła o unieważnienie decyzji na mocy której mediolańska giunta municipale (gmina) najpierw odrzuciła ofertę złożoną przez Costanzo (...)

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

Prawo budowlane po nowemu od września 2020 r.

Zmiany w Prawie budowlanym, wprowadzone w ustawie z 13 lutego 2020 r. uproszczą i przyspieszą proces inwestycyjno-budowlany oraz zwiększą stabilność decyzji podejmowanych w tym procesie. Zmiany wejdą w życie 19 września 2020 r. ##baner## Nowy podział projektu budowlanego Projekt budowlany (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Wynająłem pewnego Pana, który ma firmę budowlaną do wybudowania mi domu jednorodzinnego mieszkalnego. Prace wykonał, od fundamentów zbudował dom, ściany dach, stropy itd. Jednak prace są bardzo wadliwe. Aktualnie wynająłem inną firmę, żeby zrobiła poprawki po tym pierwszym Panu. Są to (...)

Rozliczenia między wykonawcą a podwykonawcą

Rozliczenia między wykonawcą a podwykonawcą

Jako podwykonawca dostarczyliśmy materiały i wykonaliśmy montaż instalacji uzdatniania wody w urzędzie gminy. Generalny wykonawca został wyłoniony po przeprowadzeniu przetargu zgodnie z obowiązująca ustawą. Nie wiem, czy inwestor był oficjalnie informowany o tym, że ta część zadania należy (...)

Brak zapłaty za wykonaną pracę

Brak zapłaty za wykonaną pracę

Firma przeprowadziła remont łazienki u osoby fizycznej. Nie spisała jednak umowy na roboty budowlane. W związku z tym, że firma ta prowadzi również różnego rodzaju szkolenia, podczas wykonywanych prac filmowała poszczególne czynności. Odbywało się to za zgodą właściciela nieruchomości. (...)

Ustalenie wartości zamówienia na roboty budowlane

Ustalenie wartości zamówienia na roboty budowlane

Czy słusznym jest organizowanie przetargu nieograniczonego na poszczególne prace: - naprawa pokryć i wiązań dachowych, - naprawa instalacji elektrycznych i aparatury elektrycznej, - naprawa elementów stolarki budowlanej (drewnianej, metalowej i z tworzyw sztucznych), - pokrywanie podłóg i ścian (...)

Opodatkowanie usług elektrycznych

Opodatkowanie usług elektrycznych

Firma wykonuje pomiary elektryczne oraz układa sieć elektryczną w nowych i starszych budynkach - zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Jaką stawką ryczałtu i VAT opodatkowane są te usługi? Czy są to usługi budowlane? Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 pkt 1 i art. 6 ust. 1 (...)

Wyburzenie ścianki działowej

Wyburzenie ścianki działowej

Posiadam mieszkanie własnościowe, jego zarządcą jest wspólnota mieszkaniowa. Postanowiłem przeprowadzić remont i w moich planach jest częściowe wyburzenie ścianki działowej. Czy muszę uzyskać jakąś zgodę na wyburzenie? Jeśli tak, to kto może mi udzielić takiej zgody? Jakie dokumenty (...)

Odmowa odbioru robót budowlanych

Odmowa odbioru robót budowlanych

Firma budowlana wykonała elewację bloku mieszkalnego. Inspektor nadzoru nie chce podpisać odbioru robót, ponieważ na elewacji pojawiły się niewielkie rysy, nie wpływają one na bezpieczeństwo użytkowania elewacji, nie pogarszają też efektu wizualnego, ponieważ widać je jedynie z bardzo (...)

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

W ramach umowy-zlecenia wykonano roboty budowlane. Wystawiono faktury. Ostatnia faktura była wystawiona w dniu 19.11.2002 r., a termin jej zapłaty określony w umowie zleceniu - 14 dni tj. płatność do dnia 3.12.2002 r. W obliczu braku zapłaty złożono w dniu 10.12.2004 r. do sądu z pozew o zapłatę. (...)

Reklamacja prac budowlanych

Reklamacja prac budowlanych

Po rozliczeniu się z wykonawcą z tytułu wykonanych przez niego prac, stwierdzono po okresie ok. roku, że elementy budynku wykonane są wadliwie. Przyczyną tych wad było zastosowanie materiałów o nieodpowiednich parametrach do tego rodzaju prac np. blacha posiadała grubość 5mm zamiast wymaganej (...)

Kaucja gwarancyjna za roboty budowlane

Kaucja gwarancyjna za roboty budowlane

W umowie o budowę budynku wielorodzinnego (umowa o roboty budowlane między inwestorem a wykonawcą) nie było zapisu o kaucji gwarancyjnej. Wartość budowy 3,5 miliona złotych netto, 250 tysięcy złotych było spłacane w okresie roku po zakończeniu budowy. Czy tą kwotę można traktować jako (...)

Rękojmia a gwarancja zasady odpowiedzialności

Rękojmia a gwarancja zasady odpowiedzialności

Czy na roboty budowlane remontowe wykonawca winien udzielić gwarancji czy też rękojmi za wady? Jakie przepisy regulują te sprawy? Jaka jest długość okresu gwarancyjnego? Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego regulującymi umowę o roboty budowlane, na mocy odesłania, do skutków opóźnienia (...)

Umowy trójstronne

Umowy trójstronne

Firma A jest inwestorem, podpisuje umowę na wykonanie robót z wykonawcą - firmą B. Firma B zleca prace podwykonawcy - firmie C. Po zakończeniu robót firma B zwleka z zapłatą firmie C. Czy można w drodze trójstronnego porozumienia doprowadzić do sytuacji, żeby płatność odbyła się bezpośrednio (...)

Protokół odbioru przy robotach budowlanych

Protokół odbioru przy robotach budowlanych

Jesteśmy firmą, która zajmuje się układaniem płytek lastryko w obiektach przemysłowych. Czasem zdarzają się nam małe zlecenia polegające na wykonaniu drobnych prac budowlanych. Czy mamy obowiązek każdą wykonaną robotę potwierdzić protokołem odbioru robót budowlanych? Z jakich przepisów (...)

Samowola budowlana

Samowola budowlana

W roku 1989 dobudowałem do budynku mieszkalnego trzy ścianki, które utworzyły wiatrołap przy drzwiach wejściowych i utwardziłem dojścia i dojazdy do budynków gospodarczych. Sąsiad doniósł do nadzoru budowlanego, że na w/w roboty powinienem mieć pozwolenia na budowę i były one wykonywane (...)

Remont hali handlowej

Remont hali handlowej

Kupując grunt stałem się właścicielem hali handlowej /tak jest obecnie użytkowana /. Poprzedni właściel nie dopełnił niezbędnych formalności .Przejmując halę doprowadziłem ją do stanu używalności , uzyskałem aprobaty techniczne , dla obiektu prowadzona jest księga eksploatacyjna i (...)

Umowa o roboty budowlane

Umowa o roboty budowlane

Wynająłem pewnego Pana, który ma firmę budowlaną do wybudowania mi domu jednorodzinnego mieszkalnego. Prace wykonał, od fundamentów zbudował dom, ściany dach, stropy itd. Jednak prace są bardzo wadliwe. Aktualnie wynająłem inną firmę, żeby zrobiła poprawki po tym pierwszym Panu. Są to (...)

Rozliczenia między wykonawcą a podwykonawcą

Rozliczenia między wykonawcą a podwykonawcą

Jako podwykonawca dostarczyliśmy materiały i wykonaliśmy montaż instalacji uzdatniania wody w urzędzie gminy. Generalny wykonawca został wyłoniony po przeprowadzeniu przetargu zgodnie z obowiązująca ustawą. Nie wiem, czy inwestor był oficjalnie informowany o tym, że ta część zadania należy (...)

Brak zapłaty za wykonaną pracę

Brak zapłaty za wykonaną pracę

Firma przeprowadziła remont łazienki u osoby fizycznej. Nie spisała jednak umowy na roboty budowlane. W związku z tym, że firma ta prowadzi również różnego rodzaju szkolenia, podczas wykonywanych prac filmowała poszczególne czynności. Odbywało się to za zgodą właściciela nieruchomości. (...)

Ustalenie wartości zamówienia na roboty budowlane

Ustalenie wartości zamówienia na roboty budowlane

Czy słusznym jest organizowanie przetargu nieograniczonego na poszczególne prace: - naprawa pokryć i wiązań dachowych, - naprawa instalacji elektrycznych i aparatury elektrycznej, - naprawa elementów stolarki budowlanej (drewnianej, metalowej i z tworzyw sztucznych), - pokrywanie podłóg i ścian (...)

Opodatkowanie usług elektrycznych

Opodatkowanie usług elektrycznych

Firma wykonuje pomiary elektryczne oraz układa sieć elektryczną w nowych i starszych budynkach - zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Jaką stawką ryczałtu i VAT opodatkowane są te usługi? Czy są to usługi budowlane? Zgodnie z przepisem art. 4 ust. 1 pkt 1 i art. 6 ust. 1 (...)

Wyburzenie ścianki działowej

Wyburzenie ścianki działowej

Posiadam mieszkanie własnościowe, jego zarządcą jest wspólnota mieszkaniowa. Postanowiłem przeprowadzić remont i w moich planach jest częściowe wyburzenie ścianki działowej. Czy muszę uzyskać jakąś zgodę na wyburzenie? Jeśli tak, to kto może mi udzielić takiej zgody? Jakie dokumenty (...)

Odmowa odbioru robót budowlanych

Odmowa odbioru robót budowlanych

Firma budowlana wykonała elewację bloku mieszkalnego. Inspektor nadzoru nie chce podpisać odbioru robót, ponieważ na elewacji pojawiły się niewielkie rysy, nie wpływają one na bezpieczeństwo użytkowania elewacji, nie pogarszają też efektu wizualnego, ponieważ widać je jedynie z bardzo (...)

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

Przedawnienie roszczeń z umowy zlecenia

W ramach umowy-zlecenia wykonano roboty budowlane. Wystawiono faktury. Ostatnia faktura była wystawiona w dniu 19.11.2002 r., a termin jej zapłaty określony w umowie zleceniu - 14 dni tj. płatność do dnia 3.12.2002 r. W obliczu braku zapłaty złożono w dniu 10.12.2004 r. do sądu z pozew o zapłatę. (...)

Reklamacja prac budowlanych

Reklamacja prac budowlanych

Po rozliczeniu się z wykonawcą z tytułu wykonanych przez niego prac, stwierdzono po okresie ok. roku, że elementy budynku wykonane są wadliwie. Przyczyną tych wad było zastosowanie materiałów o nieodpowiednich parametrach do tego rodzaju prac np. blacha posiadała grubość 5mm zamiast wymaganej (...)

Kaucja gwarancyjna za roboty budowlane

Kaucja gwarancyjna za roboty budowlane

W umowie o budowę budynku wielorodzinnego (umowa o roboty budowlane między inwestorem a wykonawcą) nie było zapisu o kaucji gwarancyjnej. Wartość budowy 3,5 miliona złotych netto, 250 tysięcy złotych było spłacane w okresie roku po zakończeniu budowy. Czy tą kwotę można traktować jako (...)

Rękojmia a gwarancja zasady odpowiedzialności

Rękojmia a gwarancja zasady odpowiedzialności

Czy na roboty budowlane remontowe wykonawca winien udzielić gwarancji czy też rękojmi za wady? Jakie przepisy regulują te sprawy? Jaka jest długość okresu gwarancyjnego? Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego regulującymi umowę o roboty budowlane, na mocy odesłania, do skutków opóźnienia (...)

Umowy trójstronne

Umowy trójstronne

Firma A jest inwestorem, podpisuje umowę na wykonanie robót z wykonawcą - firmą B. Firma B zleca prace podwykonawcy - firmie C. Po zakończeniu robót firma B zwleka z zapłatą firmie C. Czy można w drodze trójstronnego porozumienia doprowadzić do sytuacji, żeby płatność odbyła się bezpośrednio (...)

Protokół odbioru przy robotach budowlanych

Protokół odbioru przy robotach budowlanych

Jesteśmy firmą, która zajmuje się układaniem płytek lastryko w obiektach przemysłowych. Czasem zdarzają się nam małe zlecenia polegające na wykonaniu drobnych prac budowlanych. Czy mamy obowiązek każdą wykonaną robotę potwierdzić protokołem odbioru robót budowlanych? Z jakich przepisów (...)

Samowola budowlana

Samowola budowlana

W roku 1989 dobudowałem do budynku mieszkalnego trzy ścianki, które utworzyły wiatrołap przy drzwiach wejściowych i utwardziłem dojścia i dojazdy do budynków gospodarczych. Sąsiad doniósł do nadzoru budowlanego, że na w/w roboty powinienem mieć pozwolenia na budowę i były one wykonywane (...)

Remont hali handlowej

Remont hali handlowej

Kupując grunt stałem się właścicielem hali handlowej /tak jest obecnie użytkowana /. Poprzedni właściel nie dopełnił niezbędnych formalności .Przejmując halę doprowadziłem ją do stanu używalności , uzyskałem aprobaty techniczne , dla obiektu prowadzona jest księga eksploatacyjna i (...)

Rodzaje robót budowlanych wymagające uzyskania pozwolenia na budowę

Rodzaje robót budowlanych wymagające uzyskania pozwolenia na budowę

Jakie rodzaje robót budowlanych wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, o którym mowa w ustawie Prawo budowlane? Zasadą wynikającą z podanego aktu prawnego jest konieczność uzyskiwania – przed podjęciem prac – pozwolenia na budowę: Art. 28. 1. Roboty budowlane można rozpocząć (...)