Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Pytanie:

Co dzieje się z pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku bankowym w sytuacji, gdy jego posiadacz zmarł?

Masz inne pytanie do prawnika?

9.3.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Śmierć posiadacza rachunku bankowego

Gdy zmarły posiadacz rachunku bankowego nie zostawił dyspozycji na wypadek śmierci w rozumieniu art. 56 prawa bankowego, to środki zgromadzone na rachunku bankowym podlegają normalnym regułom dziedziczenia. Bank więc będzie zobowiązany wypłacić pieniądze osobom, które będą dysponować prawomocnymi postanowieniami o stwierdzeniu nabycia spadku. Wypłata nastąpi zgodnie z udziałem poszczególnych spadkobierców w masie spadkowej po zmarłym. Do tego czasu te środki będą niejako „zamrożone”, a bank nie będzie mógł wypłacić ich jakiejkolwiek osobie nie dysponującej tytułem prawnym wypłaty tych środków.      

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Polisolokaty

15.9.2020 przez: sprytnyzurek

jakie konto wybrać ?

24.2.2018 przez: lolita2

Prosze o szybka pimoc. Bardzo pulne

12.3.2017 przez: paulina.penkala