Stawka podatku akcyzowego na samochód

Pytanie:

W listopadzie 2006 roku zakupiłem w USA samochód osobowy z 2001 rocznika o pojemności 4000 cm3, następnie pojazd ten drogą morską dostał się do portu w Niemczech w styczniu 2007 roku. W porcie tym na strefie celnej w Niemczech dokonałem odprawy celnej, płacąc cło 10 % oraz podatek VAT 19 %, co było podstawą dopuszczenia towaru na obszar Unii Europejskiej. Następnie w miesiącu styczniu 2007 roku zgłosiłem się do Urzędu Celnego w Polsce celem dokonania zapłaty podatku akcyzowego od sprowadzonego pojazdu. Zgodnie z nowymi przepisami, byłem przekonany, że zapłacę akcyzę zgodnie z nowymi stawkami które wynoszą obecnie 13,6 % dla pojazdów o pojemności ponad 2000 cm3. Urząd Celny zastosował jednak stawkę akcyzową w wysokości 37,6 %, tłumacząc, iż znaczenie na wysokość akcyzy ma data zakupu pojazdu, a nie data jego sprowadzenia na polski obszar celny. Czy Urząd Celny w takiej sytuacji, w której datą zakupu pojazdu jest listopad 2006 r., a nie data jego wprowadzenia na obszar Unii Europejskiej (styczeń 2007 r.), miał prawo pobrać wyższy podatek akcyzowy obowiązujący przed zmianą przepisów?

Masz inne pytanie do prawnika?

6.2.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Stawka podatku akcyzowego na samochód

Zgodnie z art. 2 pkt 11 ustawy o podatku akcyzowym, nabyciem wewnątrzwspólnotowym jest przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju. Zatem w przypadku sprowadzenia pojazdu z USA przez Niemcy mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotowym nabyciem samochodu.

Jak stanowi art. 80 wskazanej wyżej ustawy, akcyzie podlegają samochody osobowe niezarejestrowane na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym. Podatnikami akcyzy od samochodów są m.in. podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego. Obowiązek podatkowy w akcyzie od samochodów powstaje w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego - z chwilą nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel, nie później jednak niż z chwilą jego rejestracji na terytorium kraju, zgodnie z przepisami o ruchu drogowym - w podanym przypadku chodzi więc o moment zakupu samochodu na swoją własność.

Porady prawne

Zgodnie z ogólnymi zasadami, stawkę podatku akcyzowego ustala się na dzień powstania obowiązku podatkowego (według przepisów obowiązujących w dniu powstania obowiązku podatkowego), a więc w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu będzie to stawka podatku obowiązująca w dacie nabycia prawa rozporządzania samochodem osobowym jak właściciel - najczęściej data zakupu pojazdu), a nie przykładowo w dniu jego wprowadzenia na obszar Unii Europejskiej.

Uprzednio  paragraf 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 lutego 2004 r. nr 87, poz. 825, ze zm.), jak również załączniki 1 i 2 do niego przewidywały, że w przypadku samochodów nowych lub mających mniej niż dwa lata stawka akcyzy wynosi 13,6% lub 3,1% w zależności od pojemności silnika, natomiast w przypadku samochodów starszych niż dwa lata stawka ta, ustalana zgodnie ze wzorem zamieszczonym w § 7 ust. 2 rozporządzenia, zmienia się wraz z wiekiem samochodu i może dochodzić do 65% podstawy opodatkowania. Przepis ten został zmieniony z dniem 1 grudnia 2006 r. rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10 listopada 2006 r. (Dz. U. 2006 r., Nr 210, poz. 1551). Jeżeli jednak obowiązek podatkowy w akcyzie powstał przed dniem wejścia w życie powyższego rozporządzenia, to zgodnie z § 2 tego rozporzadzenia zmieniającego stosuje się dotychczasowe stawki akcyzy (z reguły niekorzystne dla podatników sprowadzających używane samochody z innych krajów UE).

Z niedawnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (w sprawie C‑313/05) dotyczącego polskiej akcyzy na samochody wynika jednak, iż chociaż sama akcyza na samochody osobowe nie była jako taka sprzeczna z prawem wspólnotowym, to jednak w niektórych przypadkach (sprowadzania z państw Unii samochodów dwuletnich i starszych) akcyza była pobierana niezgodnie z prawem wspólnotowym (w sposób dyskryminujący podobne towary wspólnotowego, względem takich samych towarów krajowych). W tym zakresie zatem polskie przepisy nie powinny być stosowane, zaś akcyza pobrana na ich podstawie powinna podlegać zwrotowi (chodzi tylko o różnicę między akcyzą pobraną od samochodu sprowadzonego z UE a akcyzą, jaka byłaby pobrana od takiego samego samochodu krajowego). Na podstawie art. 240 § 1 pkt 11 Ordynacji podatkowej - zgodnie z którym w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ma wpływ na treść wydanej decyzji - podatnik może ewentualnie wnosić o wznowienie postępowania podatkowego i zwrot części nienależnie pobranej akcyzy. 

Więcej na temat ww. orzeczenia ETS będzie można przeczytać w naszym dziale "orzecznictwo" od 8 lutego 2007 r.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Projekt ustawy o zwrocie akcyzy zapłaconej od sprowadzonych samochodów osobowych

Projekt ustawy o zwrocie akcyzy zapłaconej od sprowadzonych samochodów osobowych

Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego. Po co nowa ustawa?  Projekt ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu (...)

Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich

Opodatkowanie akcyzą płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich

Przeczytaj ważne informacje na temat prawidłowego prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie płynu do papierosów elektronicznych i wyrobów nowatorskich. Opodatkowanie akcyzą Podstawowym aktem prawnym dotyczącym podatku akcyzowego w Polsce jest ustawa o podatku akcyzowym, która (...)

Zwrot nadpłaty akcyzy od sprowadzanych samochodów

Zwrot nadpłaty akcyzy od sprowadzanych samochodów

Rządowy projekt ustawy o zwrocie części podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego, który teraz jest w Sejmie, przewiduje możliwość zwrotu części podatku akcyzowego nabywcy wewnątrzwspólnotowemu albo (...)

Czy będzie zwrot akcyzy od sprowadzanych samochodów?

Czy będzie zwrot akcyzy od sprowadzanych samochodów?

W oczekiwaniu na wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości... 9 sierpnia 2005 do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich wpłynął wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie Maciej Brzeziński przeciwko (...)

Składamy deklaracje podatkowe

Składamy deklaracje podatkowe

Rozliczenie z urzędem skarbowym – złożenie deklaracji PIT i zapłata podatk - to podstawowe obowiązki podatkowe przedsiębiorcy. Jaką deklarację PIT wybrać, jak przygotować i podpisać deklaracje podatkowe: PIT, CIT, VAT. Deklaracje papierowe czy elektroniczne Kiedy można złożyć deklarację (...)

Zakup nowego i używanego samochodu za granicą - wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import

Zakup nowego i używanego samochodu za granicą - wewnątrzwspólnotowe nabycie oraz import

Wraz z wejściem Polski do Unii Europejskiej i likwidacją granic celnych znacznie wzrosła liczba używanych samochodów sprowadzanych do kraju. Atrakcyjność nowych przepisów polega również na zniwelowaniu wysokiej przecież wciąż stawki akcyzy poprzez dość niską podstawę (...)

Akcyza samochodowa do zwrotu!

Akcyza samochodowa do zwrotu!

W niniejszej sprawie chodziło o to, że M. Brzeziński, skarżący w postępowaniu przed sądem krajowym, nabył w Niemczech samochód osobowy marki Volkswagen, rok produkcji 1989, który następnie przywiózł do Polski. Podatnik w czerwcu 2004 r. musiał zapłacić ponad 850 zł akcyzy, (...)

Zmiany w deklaracjach akcyzowych od 1 lipca 2021 r.

Zmiany w deklaracjach akcyzowych od 1 lipca 2021 r.

Poznaj najważniejsze zmiany dotyczące deklaracji akcyzowych, które weszły w życie od 1 lipca 2021 r.  Zostały one wprowadzone ustawą z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 694) do ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. (...)

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 2018 r.

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 2018 r.

Ile wynosi stawka zwrotu podatku akcyzowego w cenie oleju napędowego na 2018 r.? Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2017 r. w sprawie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej na 1 litr oleju w 2018 r. ogłoszono (...)

Jaka akcyza na samochody o napędzie hybrydowym?

Jaka akcyza na samochody o napędzie hybrydowym?

Stawka podatku akcyzowego dla pojazdów o hybrydowym napędzie spalinowo-elektrycznym, w którym energia elektryczna nie jest akumulowana przez podłączenie zewnętrznego źródła zasilania, zostanie obniżonao 50%. Co przewiduje ustawa z dnia 16 października 2019 r. o  (...)

Akcyza na samochody i kosmetyki

Akcyza na samochody i kosmetyki

Od 1 grudnia br. zacznie obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 listopada 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego. Sprawdź, jakie m.in. zmiany przewiduje. Stawka podatku akcyzowego na samochody osobowe Stawka podatku akcyzowego na (...)

Ile wyniesie stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2008 r.?

Ile wyniesie stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2008 r.?

Kto może uzyskać zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego? Ustawa z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej określa zasady oraz tryb zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego (...)

System „VAT-marża” w komisie i handlu samochodami osobowymi

System „VAT-marża” w komisie i handlu samochodami osobowymi

Jakie są założenia ogólne systemu rozliczenia podatku od marży?Ustawa o VAT przewiduje szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. W artykule omówimy szczególny sposób rozliczania (...)

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy  Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy (...)

Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe

Zakup preferencyjny paliwa stałego przez gospodarstwa domowe

Ustawa węglowa weszła w życie Gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać go w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. W terminie 3 dni roboczych od dnia wejścia w życie ustawy (...)

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2019 r.

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2019 r.

Nowelizacja zwiększa z 86 l do 100 l limit zużywanego przez rolników oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych, co oznacza większy zwrot kosztów paliwa. Ze zwrotu części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliw będą mogli skorzystać także hodowcy bydła, dzięki wprowadzonemu limitowi (...)

Akcyza w górę!

Akcyza w górę!

Propozycje zmiany rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego obejmują kilka obszarów: 1. Napoje alkoholoweProjekt przewiduje zmianę stawek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, wino, napoje fermentowane i produkty pośrednie.Należy (...)

Minimalna stawka akcyzy na papierosy

Minimalna stawka akcyzy na papierosy

Na jakiej podstawie Minister Finansów może określać minimalną stawkę akcyzy na papierosy?Na podstawie ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, minimalną stawkę akcyzy na papierosy w wysokości (...)

Dystrybucja węgla przez samorządy

Dystrybucja węgla przez samorządy

Artykuł zawiera podstawowe informacje na temat ustawy o zakupie preferencyjnym węgla przez gospodarstwa domowe. Poznaj podstawowe założenia procesu dystrybucji węgla przez samorządy i instrukcję resortu aktywów państwowych, która opisuje proces współpracy między samorządami (...)

Wyższa akcyza na używki

Wyższa akcyza na używki

Nowelizacja przepisów przewiduje 10-procentowy wzrost stawek podatku akcyzowego na napoje alkoholowe (alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie), wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki), susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych (...)

Tarcza antyinflacyjna przedłużona

Tarcza antyinflacyjna przedłużona

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o VAT przedłużającą rozwiązania tarczy antyinflacyjnej. O dwa miesiące, czyli do końca lipca br., zostaną przedłużone: obniżka akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Import samochodu z USA w celu odsprzedaży

Import samochodu z USA w celu odsprzedaży

Jako osoba fizyczna przesłałem zaliczkowo kwotę 15000 $ na zakup samochodu z USA (przelew na firmę handlową z prywatnego konta ROR). Oczekuję na dostawę uszkodzonego samochodu rocznik 2004/5, który będzie mnie kosztował 4600 łącznie z kosztami transportu do Gdyni. Za pozostałą kwotę może (...)

Leasing samochodu od firmy z UE

Leasing samochodu od firmy z UE

Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce chce zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na nowy samochód osobowy z firmą leasingową mającą siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej. Czy taka umowa oraz fakt sprowadzenia na jej podstawie nowego środka transportu na teren Polski podlega opodatkowaniu podatkiem (...)

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

Stawki podatku akcyzowego przy imporcie alkoholu

W celu obliczenia zabezpieczenia celnego potrzebujemy stawki podatku akcyzowego na poszczegolne alkohole. Proszę o podanie wysokosci stawek akcyzowych na nastepujace produkty: wodka, spirytus, wino, piwo, cygaretki. Zgodnie z ustawą z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. (...)

Nabycie nowego środka transportu w Unii

Nabycie nowego środka transportu w Unii

W grudniu 2005 roku kupiłem auto od litewskiej firmy zajmującej się handlem autami. Otrzymałem fakturę, na której widniała stawka i naliczony według niej podatek VAT. W kraju niestety, jako że auto było 4 miesięczne, musiałem również zapłacić VAT. O ile mi wiadomo nie ma w Unii podwójnego (...)

Akcyza na biodiesel

Akcyza na biodiesel

Ile wynosi akcyza na biodiesel wyprodukowany z oleju rzepakowego PKWiU 24.66.48-90.30? Do paliw silnikowych w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym zalicza się m.in. „pozostałe wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki (...)

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Moja żona jest obywatelką Norwegii mieszka tam i pracuje, ja jestem obywatelem RP i stały meldunek mam w Polsce; małżeństwem jesteśmy od 5 lat. Chciałbym sprowadzić samochód zarejestrowany tam na żonę i zarejestrować go w Polsce na siebie, oczywiście na własny użytek. Nie posiadamy rozdzielności (...)

Cło na samochody zagraniczne

Cło na samochody zagraniczne

W jaki sposób i w zależności od czego naliczane jest cło na samochody sprowadzane z zagranicy? Od 2002 roku na pochodzące m.in. z krajów należących do Unii Europejskiej oraz CEFTA i sprowadzone do Polski samochody nie obowiązuje cło. Przestaje także obowiązywać zakaz sprowadzania aut (...)

Przerejestrowanie auta i 2 obywatelstwa

Przerejestrowanie auta i 2 obywatelstwa

Zamierzam kupić samochód od osoby fizycznej. Sprzedający ma dwa obywatelstwa: polskie i niemieckie. Ma auto zarejestrowane w Niemczech (zwykłe regularne niemieckie tablice). Chcę kupić ten samochód. Wartość auta - 35 tysięcy, jest to Nissan Maxima z 2001 roku w bardzo dobrym stanie. Na zakup (...)

Sprzedaż samochodu przez komis

Sprzedaż samochodu przez komis

Prowadzę komis samochodów osobowych używanych przez osoby prywatne nieprowadzące działalności gospodarczej, jestem płatnikiem podatku VAT, który płacę po sprzedaży pojazdu (wystawiam faktury VAT-marża). Chcę przyjąć w komis samochód będący własnością obywatela Niemiec i spisać z (...)

Rolnik agroturysta

Rolnik agroturysta

Znajomy posiada grunt rolny (pow 1,5 ha). Pracuje w budżetówce (ZUS). W innej gminie, ale odległej - nie sąsiedniej, posiada 0,5 ha działki rolno/leśnej. Tam posiada budynek, w miejscowości na prawach miejskich, ale poniżej 5.000 mieszkańców. Żona jest rolnikiem ubezpieczonym w KRUS. Budynek (...)

Opóźnione złożenie deklaracji

Opóźnione złożenie deklaracji

Spółka z o.o. kupiła samochód w Niemczech. Samochód przekroczył granicę z Polską 16.07.08. Do akcyzy samochód został zgłoszony po przekroczeniu 5 dni - 25.07.08. Jakie są konsekwencje, ewentualnie kara za to opóźnienie? Zgodnie z art. 81 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym podmioty dokonujące (...)

Podatek akcyzowy od aut

Podatek akcyzowy od aut

Pytanie dotyczy opłaty podatku akcyzowego od auta sprowadzonego z USA na osobę prywatną. Auto zostało sprowadzone z USA i odprawione w Bremerhaven (Niemcy) i tam zostały dokonane opłaty (cło + VAT). Po przywiezieniu z Niemiec auto zostało zarejestrowane w wydziale komunikacji bez weryfikacji (...)

VAT i akcyza za perfumy sprowadzone z zagranicy

VAT i akcyza za perfumy sprowadzone z zagranicy

Mam zamiar importować z Niemiec oryginalne perfumy wyprodukowane na terenie UE. Jaka jest obecnie procedura importowa? Co z podatkiem VAT? Czy podlega on odliczeniu na takich samych zasadach jak VAT krajowy? Jaka jest stawka akcyzy? Od czego naliczana? Na gruncie nowej ustawy o podatku od towarów i (...)

Opłaty od importu samochodów

Opłaty od importu samochodów

Jakie opłaty/obowiązki związane są z importem samochodów używanych z krajów Unii Europejskiej? Przede wszystkim należy wyjaśnić, iż pojęcie importu nie jest w powyższym przypadku prawidłowe – z dniem 1 maja 2004 r. granica celna z Unią Europejską została zlikwidowana (a tym samym (...)

Przerejestrowanie samochodu a koszty

Przerejestrowanie samochodu a koszty

Przebywam w Niemczech od 1999 (studiuję, pracuję, jestem tu zameldowany). Parę lat wstecz nabylem i zarejestrowalem na siebie w Niemczech auto. Obecnie chciałbym je przerejestrować do Polski. Jakie opłaty muszę uiścić w Polsce? (Proszę o odpowiedź w kontekście, tzw. wcześniej, mienia przesiedleńczego.) (...)