Uprawnienie do otrzymania zachowku po zmarłym spadkodawcy

Pytanie:

Kto zgodnie z art. 992 Kodeksu cywilnego jest uprawniony do otrzymania zachowku po zmarłym spadkodawcy?

Masz inne pytanie do prawnika?

7.10.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Uprawnienie do otrzymania zachowku po zmarłym spadkodawcy

Zgodnie z art. 992 par. 1 Kodeksu cywilnego uprawnionymi do zachowku są zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy, ale tylko wtedy gdy byliby ustawowo powołani do spadku. Powstanie uprawnienia do zachowku jest bowiem uzależnione od tego, aby w konkretnym stanie faktycznym osoby te były powołane do spadku z ustawy. Oznacza to, że w sytuacji, gdy spadkodawca pozostawił jedynie dziecko a nie jest w związku małżeńskim, tylko ono nabędzie prawo do zachowku. Nie uzyskają go rodzice spadkodawcy, gdyż nie dochodzą oni w tym określonym wypadku do dziedziczenia, natomiast rodzeństwo w ogóle nie jest uprawnione do zachowku. (por. Elżbieta Skowrońska – Bocian, Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga czwarta. Spadki, Warszawa 2009 rok).

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne