Ustalenie składników majątkowych spadku

Pytanie:

W jaki sposób można ustalić składniki majątkowe spadku? Zmarła moja mama, która posiadała udział w nieruchomości, czy teraz ja jestem z mocy samego prawa właścicielką tego udziału?

Masz inne pytanie do prawnika?

1.8.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Ustalenie składników majątkowych spadku

Ustalenie wszystkich składników majątku spadkowego następuje w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku. W przypadku Pani mamy, skoro takie ustalenie nie nastąpiło, nie można stwierdzić, że w skład spadku po niej wchodzi jedynie udział we współwłasności nieruchomości. Przed dokonaniem działu spadku nie można powiedzieć, że spadkobierca jest właścicielem jakiegoś przedmiotu wchodzącego w skład spadku. Z pewnym uproszczeniem można powiedzieć, że posiada on udział we współwłasności tego majątku.
Porady prawne
Te same uwagi należy odnieść do współwłasności majątku dorobkowego powstałej po ustaniu małżeństwa. Dopiero po zniesieniu takiej współwłasności (może ono nastąpić również w ramach postępowania o dział spadku) można mówić, że małżonek jest właścicielem danego przedmiotu. Przed tym momentem dysponuje jedynie udziałem we współwłasności.
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne