Zbycie składników spadku przed działem spadku

Pytanie klienta:

""Moja mama, brat i ja odziedziczyliśmy nieruchomość wszyscy po 1/3. Składamy teraz wniosek o dział spadku, w którym dzielimy się innymi rzeczami wchodzącymi w skład spadku, ale udziały w nieruchomości pozostawiamy bez zmian tj. wnioskujemy aby udziały w odziedziczonej nieruchomości były po 1/3 dla każdego spadkobiercy. Co się stanie, jeżeli po złożeniu wniosku a przed odbyciem się sprawy działowej, sprzedamy nieruchomość? ""

Odpowiedź prawnika:

Dział spadku można przeprowadzić bądź w formie umownego działu spadku, bądź sądowego działu spadku. Co do zasady sądowy dział spadku powinien obejmować cały majątek spadkowy, natomiast umowny dział spadku może obejmować także część majątku spadkowego.

W przypadku sprzedaży nieruchomości, która stanowiła składnik majątku spadkowego i umownego podziału świadczenia uzyskanego w miejsce prawa własności nieruchomości, należy uzupełnić wniosek o dział spadku w ten sposób, że należy pominąć we wniosku prawo własności nieruchomości. Sąd dokona podziału pozostałych składników majątku, stosownie do przysługujących spadkobiercom udziałów w spadku. Umowny podział co do zasady nie wymaga zachowania formy szczególnej, chyba że tę formę przewidują przepisy szczególne co do danego składnika masy spadkowej, np.  jeśli w skład spadku wchodzi nieruchomość, umowa o podział wymaga zachowania formy aktu notarialnego.