Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Dostarczanie ciepła odbywa się na podstawie umowy sprzedaży lub umowy przesyłowej. Przepisy prawa energetycznego określają postanowienia, jakie powinny te umowy zawierać. Są to kwestie dotyczące ilości dostarczanego ciepła, standardów jakościowych, ciągłości dostarczania (w umowie sprzedaży podziału na okresy umowne), sposobu ustalania opłat (cen), odpowiedzialności stron za nieprzestrzeganie warunków umowy.
Umowa powinna także ustalać czas obowiązywania umowy (określony lub nieokreślony) oraz warunki jej rozwiązania. Możliwość i warunki wypowiedzenia umowy zależą więc od jej postanowień. Nie ma znaczenia fakt, że rozpoczęto sezon grzewczy. Jeżeli strony podpisały umowę, zgodnie z którą jej rozwiązanie może nastąpić z zachowaniem 3-miesięcznego terminu i bez podania przyczyn, każda ze stron ma prawo skorzystać z tego zastrzeżenia.
Należy jednak pamiętać, że jednostka dostarczająca energię cieplną ma obowiązek (nałożony przez wspomnianą ustawę) zawierania umów o dostawę ciepła, na zasadzie równego traktowania, jeżeli odbiorca spełnia odpowiednie warunki. Sprawy z zakresu energetyki rozstrzyga Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. W sprawach odwołań od decyzji i zażaleń na postanowienia Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki właściwy jest sąd ochrony konkurencji i konsumentów (sąd okręgowy w Warszawie)