Zajęcie emerytury dłuznika

Pytanie:

Czy komornik może zając całą emeryturę dłużnika?

Masz inne pytanie do prawnika?

14.2.2011

Zespół<br />e-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zajęcie emerytury dłuznika

Zgodnie z przepisem art. 141 ust. 1 pkt. 1 lit. c ustawy emerytalnej, emerytury i renty są wolne od egzekucji w części odpowiadającej 50% kwoty najniższej emerytury, przy potrącaniu należności, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 5 (a więc sum egzekwowanych na podstawie tytułów egzekucyjnych innych niż np. alimenty – chodzi przede wszystkim o pożyczki, kredyty, itp.), wraz z kosztami i opłatami egzekucyjnymi.
50 % tej kwoty  należy odjąć od kwoty netto. W ten sposób zostanie obliczona kwota, która może być potrącona w toku egzekucji, przy założeniu, że nie ma należności, które powinny zostać zaspokojone w pierwszej kolejności.
Komornik dokonując zajęcia z emerytury lub renty musi odliczyć przewidzianą ustawowo kwotę i dopiero z pozostałej kwoty dokona zajęcia. Zająć można 25 % tejże kwoty. Zgodnie bowiem z przepisem art. 141 ust. 6 pkt 1 lit. C ustawy emerytalnej kwota pobierana z emerytury lub renty przez komornika nie może przekroczyć jednorazowo (co miesiąc) 25% wartości tych pieniędzy, które zostają dłużnikowi po odliczeniu kwoty wolnej od zajęcia.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Wypadek w pracy, L4 i odszkodowanie

19.9.2018 przez: kaminskimarcin

Zwolnienie lekarskie po stażu czy należy sie?

24.7.2018 przez: jola375@vp.pl

skarga na urząd pracy

15.5.2018 przez: atiiia86