Zasiedzenie a samowola budowlana

Pytanie:

Czy na zasiedzenie wpływa samowola budowlana?

Masz inne pytanie do prawnika?

30.12.2011

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie a samowola budowlana

Zasiedzenie następuje, zgodnie z art. 172 k.c. przy posiadaniu jak właściciel (posiadanie samoistne) przez nieprzerwany okres oznaczony w ustawie. Żadna inna okoliczność nie ma wpływu na stwierdzenie zasiedzenia. W szczególności dokonanie samowoli budowlanej będące występkiem z art. 90 ustawy prawo budowlane w żaden sposób nie wpływa na zasiedzenie. Paradoksalnie prowadzenie robót budowlanych na nieruchomości może stanowić dowód posiadania samoistnego, tj. władania rzeczą jak właściciel.
Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: