Zmiana nazwy dłużnika

Pytanie:

"Uzyskałem tytuł wykonawczy przeciwko spółce jawnej i skierowałem wniosek egzekucyjny do komornika. Wkrótce otrzymałem od komornika pismo informujące o tym że przed uzyskaniem tytułu wykonawczego dłużnik zmienił nazwę i teraz wzywa mnie do uzyskania tytułu wykonawczego przeciwko tej niby spółce. Piszę \"niby nowej\" bo w rzeczywistości jest to ten sam podmiot o tym samym NIP i REGON; tylko nazwę sobie zmienili. Czy w takiej sytuacji rzeczywiście muszę uzyskać nową klauzulę przeciwko tej samej spółce która tylko nazwę sobie zmieniła (skład wspólników też nie zmienił się)?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana nazwy dłużnika

Wskazujemy, że w przypadku, gdy np. dłużnik będący osobą fizyczną zmienia swoje nazwisko, nie jest konieczne wnioskowanie o nadanie kolejnej klauzuli wykonalności. Nie zmienia się bowiem podmiot, którego dotyczy wcześniej wydaja klauzula i wobec którego egzekucja ma być prowadzona.

W przypadku natomiast, gdy zmienia się jedynie nazwa spółki jawnej będącej dłużnikiem i mamy do czynienia z tym samym podmiotem można się zastanawiać, czy zastosowania nie będzie mieć przepis art. 788 kodeksu postępowania cywilnego. Z całą pewnością odnosi się on do sytuacji, w której egzekucja ma być prowadzona przeciwko osobom, na które przeszły obowiązki określone w tytule wykonawczym. Chodzi wówczas o zmianę stron postępowania egzekucyjnego.

W celu prowadzenia egzekucji przeciwko lub na rzecz osoby, która na skutek zmiany stron stała się wierzycielem lub dłużnikiem należy zwrócić się do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności na rzecz lub przeciwko osobie, która jest następcą prawnym danej strony. Przejście uprawnień/obowiązków musi być wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym (ale urzędowo poświadczonym). Przy nadawaniu klauzuli sąd bada tylko czy na podstawie złożonych dokumentów nabywca jest następcą prawnym i czy nabycie nastąpiło już po powstaniu tytułu egzekucyjnego.

Przepisu art. 788 kpc nie stosujemy, jeżeli następstwo prawne miało miejsce przed wszczęciem sprawy o wydanie tytułu egzekucyjnego.

W literaturze podaje się jednak, że w przypadku natomiast zmiany oznaczenia dłużnika (np. zmiany nazwiska czy zmiany nazwy firmy) nie ma zastosowania przepis art. 788 kpc. Henryk Pietrzkowski w „Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część trzecia. Postępowanie egzekucyjne”  (Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis) podaje, że „Zmiana nazwiska lub zmiana nazwy firmy nie stanowi przejścia praw i obowiązków na inną osobę. W takim przypadku zastosowanie ma art. 352 w zw. art. 13 § 2, a nie art. 788. Wierzyciel przed nadaniem klauzuli wykonalności powinien uzyskać od sądu - w drodze wykładni orzeczenia - wyjaśnienie wątpliwości co do identyczności strony. Art. 788 nie może służyć usunięciu nieprawidłowości powstałych wskutek niewłaściwego oznaczenia strony, przeciwko której wydany został tytuł egzekucyjny oraz tytuł wykonawczy (post. SA w Łodzi z 7 marca 1993 r., I ACz 138/93, LexPolonica nr 307823, OSAiSN 1993, nr 11, poz. 78)”. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika