Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Świadczenia z umów wzajemnych w razie braku postanowień przeciwnych powinny być wykonane jednocześnie. W razie odstąpienia od umowy jednej ze stron, również spełnione już świadczenia wzajemne powinny zostać zwrócone jednocześnie. Jednakże każdej ze stron przysługuje prawo zatrzymania. Dłużnik może się powstrzymać ze spełnieniem swojego świadczenia do czasu wykonania świadczenia wzajemnego przez drugą stronę. Jednakże warunkiem skorzystania przez dłużnika z tego prawa jest zaofiarowanie świadczenia wzajemnego lub zabezpieczenia roszczenia o zwrot. Zaofiarowanie świadczenia przez dłużnika musi spełniać pewne warunki. Nie wystarcza sama gotowość spełnienia świadczenia. Zaofiarowanie spełnienia świadczenia musi odpowiadać warunkom spełnienia świadczenia, a więc powinno spełniać warunek miejsca spełnienia świadczenia, terminu i formy spełnienia świadczenia. Samo wstrzymanie się ze zwrotem swojego świadczenia nie czyni zadość prawu do wstrzymania się ze spełnieniem świadczenia. Dłużnik pozostaje więc w zwłoce ze zwrotem przedmiotu spełnionego świadczenia.
Ponadto należy pamiętać, że z faktu odstąpienia od umowy wynika obowiązek zwrotu przedmiotu świadczenia. Odstępujący od umowy obowiązany jest do zapłaty drugiej stronie wynagrodzenia za okres korzystania z rzeczy od momentu odstąpienia od umowy do momentu zwrotu rzeczy stanowiącej przedmiot świadczenia.
Uzasadnione jest też poruszenie kwestii czy druga strona miała prawo odstąpić od umowy. Prawo do odstąpienia od umowy przysługuje stronie w ściśle określonych przypadkach. Jeśli sprzęt elektroniczny zgodny jest z ustaleniami zawartymi w umowie, a świadczenie polegające na dostawie tego sprzętu zostało dokonane w terminie, a umowne prawo odstąpienia nie zostało zastrzeżone w umowie, stronie umowy nie przysługuje prawo odstąpienia od umowy. Na koniec warto zaznaczyć, że ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. 2000 r. Nr 22, poz. 271) znajduje zastosowanie tylko wobec konsumentów. Tak więc prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość bez podania przyczyny w terminie 10 dni nie przysługuje przedsiębiorcy.