17-latek zostanie przeszukany "jak dorosły"

Służba Celna może, ale nie musi przeszukiwać osoby niepełnoletniej w obecności opiekuna prawnego – zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 listopada 2009 roku określa warunki użycia przez celników urządzeń technicznych i psów służbowych podczas kontroli, sposób przeprowadzania przeszukania osoby oraz sposób i warunki przeprowadzania rewizji bagażu podróżnego.

Kontrolowana osoba – na żądanie funkcjonariusza – ma obowiązek okazania wszystkich towarów i przedmiotów. Podczas przeszukania celnik sprawdzi naszą odzież oraz zrewiduje przedmioty podręczne. Przeszukanie osoby w wieku poniżej 17 lat powinno się przeprowadzać, w miarę możliwości, w obecności jej opiekuna prawnego – głosi rozporządzenie.

 

Wprowadzenie sformułowania „w miarę możliwości” pozwala jednak na ominięcie tego zapisu. Nie jest to błąd ustawodawcy, lecz „celowa furtka”, z której celnicy skorzystają w przypadku braku opiekuna prawnego lub – jak czytamy w uzasadnieniu do dokumentu – „w związku z niewłaściwym zachowaniem nieletniego, które mogłoby uniemożliwić prawidłowe przeprowadzenie tej czynności”.

 

Służba Celna może poprosić nas również o otwarcie bagażu oraz okazanie jego zawartości. Jeżeli odmówimy, to funkcjonariusz przeszuka bagaż na naszą odpowiedzialność.

 

W celu uproszczenia i przyśpieszenia czynności kontrolnych celnik skorzysta z urządzeń technicznych, do których użycia upoważni go odpowiednie zaświadczenie o odbyciu szkolenia. Jeśli zajdzie ku temu potrzeba, to do akcji wkroczą psy służbowe, koniecznie w kagańcach i na smyczy jeśli przy kontroli znajdują się osoby trzecie.

 

Czynności kontrolne przy użyciu psów służbowych wykonuje się w sposób niepowodujący szkód oraz zagrożenia dla życia lub zdrowia osób, a opiekun psa musi przejść szkolenie dla przewodnika psa.

 

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika