Aborcja na życzenie. Projekt już w Sejmie
Ustawa ma wprowadzić edukację seksualną od I klasy podstawówki oraz legalną aborcję na życzenie do 12. tygodnia ciąży.
Ponadto dokument zakłada jawne listy lekarzy, którzy nie chcą przerywać ciąży. Takie zmiany zaproponowano w projekcie ustawy o świadomym rodzicielstwie. Ruch Palikota złożył go w Sejmie.
Obecnie ciążę można usunąć tylko w trzech przypadkach. Jest to dozwolone, gdy zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu oraz w sytuacji, gdy jest skutkiem przestępstwa (m.in. gwałtu).
- Nie wejdziemy do żadnej koalicji rządowej z partią, która nie będzie chciała zrealizować tej ustawy. To element naszej tożsamości ideowej i wiarygodności. Jak długo będzie istniał Ruch Palikota, będzie to dla nas priorytetowa ustawa – mówił Janusz Palikot na konferencji, podczas której aprezentowano projekt.
Główne tezy dokumentu zostały oparte o założenie, że prawa reprodukcyjne to prawa człowieka, a świadome rodzicielstwo to nie tylko prawo do usunięcia ciąży, ale także prawo do informacji o własnej seksualności (edukacja seksualna) oraz prawo do decydowania o tym kiedy, ile i w jakich odstępach czasu chce się mieć dzieci (refundowana antykoncepcja).
Projekt zakłada wprowadzenie:
- W programie nauczania szkolnego przedmiot „wiedza o seksualności człowieka" w wymiarze nie mniejszym niż jedna godzina lekcyjna od pierwszej klasy szkoły podstawowej.
- Dostępność nowoczesnych metod i środków zapobiegania ciąży poprzez refundację środków antykoncepcyjnych, w tym środków doraźnych.
- Prawo kobiet do przerywania ciąży w czasie pierwszych 12 tygodni i do dokonania zabiegu bezpłatnie.
- Obowiązek samorządów powiatowych tworzenia i finansowania placówek prowadzących poradnictwo i świadczenia z zakresu praw reprodukcyjnych.
- Świadczeniodawca, który zawarł umowę z NFZ obejmującą świadczenia zdrowotne z zakresu opieki nad kobietą w ciąży, ma obowiązek udostępnić pacjentce listę lekarzy, którzy odmawiają wykonania zabiegu korzystając z klauzuli sumienia, zaś w przypadku braku lekarza mogącego wykonać zabieg, musi zawrzeć umowę z podwykonawcą, zapewniającym wykonanie świadczenia.
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?