Aborcja z przyczyn zdrowotnych
Rodzice, którzy chcą uzyskać od państwa wsparcie na leczenie i utrzymanie dziecka z wadami genetycznymi, muszą powiedzieć: nie chcieliśmy tego dziecka, dla nas jego urodzenie jest szkodą. To sytuacja niezdrowa prawnie i moralnie - mówi Marek Safjan, profesor prawa, były prezes Trybunału Konstytucyjnego
(...)Pamiętajmy, że TK co do zasady ocenia konstytucyjność przepisów, nie interpretuje prawa. Tak więc treść poszczególnych pojęć, np. związanych ze zdrowiem, musi oceniać sąd. Może więc powstać problem, czy da się wywieść z konstytucji definicję „przyczyny zdrowotnej”. Obawiam się, że będą z tym kłopoty, gdyż jest to tzw. pojęcie pozasystemowe, niezdefiniowane przez polskie ustawodawstwo (prawo często posługuje się takimi terminami).
(...)Mam wrażenie, że sprawa Alicji Tysiąc jest w Polsce interpretowana niewłaściwie. Media najczęściej podają, że Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w istocie zakwestionował polskie regulacje związane z przerywaniem ciąży, bo dopuszczają aborcję tylko w ściśle określonych wypadkach. Otóż jest to nieprawda. Trybunał bardzo się pilnował w tym orzeczeniu, aby nie oceniać tych regulacji jako zgodnych bądź niezgodnych z konwencją praw człowieka. Kwestia dopuszczalności przerywania ciąży należy bowiem do kompetencji ustawodawstwa wewnętrznego, nie jest przedmiotem regulacji konwencji.
Rzeczpospolita 4.02.2008 r.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?