Akcyza w zupełnie nowym wydaniu...
Jakie przepisy mają regulować opodatkowanie podatkiem akcyzowym?
Rząd zaproponował zupełnie nową ustawę o podatku akcyzowym, określającą opodatkowanie podatkiem akcyzowym wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych, organizację obrotu wyrobami akcyzowymi, a także oznaczanie znakami akcyzy. Wejście w życie tej ustawy spowoduje utratę mocy obowiązującej poprzedniej ustawy o podatku akcyzowym z dnia 23 stycznia 2004 r. Jest to projekt mający na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Obecnie zajmuje się nim Sejm.
Jak ma wyglądać opodatkowanie akcyzą na nowych zasadach?
Projekt nowej ustawy zakłada, że podatek akcyzowy dotyczyć będzie wyłącznie paliw, energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych oraz samochodów osobowych.
Przewidziano nowe zasady opodatkowania akcyzą energii elektrycznej. Podatek akcyzowy płacony będzie przez dystrybutorów, a nie jak obecnie, przez producentów energii elektrycznej.
Do projektu wprowadzono obniżoną stawkę akcyzy na biokomponenty oraz zerową stawkę na biogaz, biowodór i wodór, a także na wyroby energetyczne wykorzystywane w przemyśle chemicznym. Zerowa stawka akcyzy będzie obowiązywać, do końca października 2013 r., na gaz ziemny do celów napędowych (CNG). Jednocześnie podwyższeniu ulegnie akcyza na wyroby tytoniowe.
Podatkiem akcyzowym objęto gaz przeznaczony do celów opałowych oraz węgiel i koks. Przewidziano ponadto zwolnienie z akcyzy gazu przeznaczonego do celów opałowych - do końca października 2013 r. oraz węgla i koksu - do 1 stycznia 2012 r. zgodnie z okresem przejściowym dla Polski.
Projektowane przepisy zakładają ponadto, że nie będzie obowiązku produkcji w składzie podatkowym:
- win gronowych uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych - mniej niż 1000 hl w ciągu roku kalendarzowego,
- piwa, wina i napojów fermentowanych domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczonych do sprzedaży,
- alkoholu etylowego produkowanego przez gorzelnie, prawnie i ekonomicznie niezależne od wszelkich innych gorzelni oraz niedziałające na podstawie licencji uzyskanej od innego podmiotu - mniej niż 10 hl w ciągu roku kalendarzowego,
- wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona przedpłata akcyzy,
- energii elektrycznej.
Podstawa:
- Rządowy projekt ustawy o podatku akcyzowym (sejmowy druk nr 1083)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?