Ani własność, ani użytkowanie

Grobowiec ma zwykle wymierną wartość, ale prawo do dysponowania nim jest przede wszystkim uprawnieniem o charakterze osobistym, niematerialnym

Dlatego grób nie może podlegać takim samym regułom sprzedaży, dziedziczenia itd. jak np. dom, samochód. Sprawy dotyczące tego uprawnienia docierały wielokrotnie także do Sądu Najwyższego. Wskazał on, z jakich uprawnień osobistych składa się prawo do grobu, jeśli choć jeden zmarły został w nim pochowany.

Porady prawne

Uprawnienie do dysponowania grobem nie jest prawem własności ani użytkowania.

Nie może być przedmiotem działu spadku ani podziału majątku wspólnego między małżonkami.

Niemajątkowym elementem prawa do grobu jest przede wszystkim przewidziane w ustawie z 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych uprawnienie do użycia go w celu pochowania zmarłego. Obejmuje ono decyzję podejmowaną przez osobę zmarłą za życia, a po jej śmierci przez osoby uprawnione do decydowania o miejscu i sposobie pochówku.

Rzeczpospolita 31.10.05


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika