Będzie dokładka na pożyczki z Programu Inteligentny Rozwój

Ogromny apetyt przedsiębiorców na pożyczki z Programu Inteligentny Rozwój

Ponad 500 milionów złotych w prawie tysiącu wniosków - tak wygląda sytuacja po niespełna 2 tygodniach naboru wniosków o pożyczkę z funduszy europejskich dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Pierwsze pieniądze zostały już wypłacone. W odpowiedzi na potrzeby biznesu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podjęło decyzję o zwiększeniu budżetu na pożyczki o 150 milionów złotych.

Porady prawne

Wszyscy pośrednicy finansowi, którzy mają umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, uruchomili i w części zakończyli już nabory wniosków o pożyczki. Do piątku 15 maja złożonych zostało 947 wniosków o wsparcie na kwotę nieco ponad 500 milionów złotych. Pieniądze z pierwszej pożyczki – 95 tysięcy złotych – trafiły już na konto firmy.

Nowa pula środków

Teraz pośrednicy finansowi muszą szybko ocenić przyjęte wnioski, bo od tego zależy, kiedy mogą otrzymać nową pulę środków.

- "Zainteresowanie przewyższyło dotychczasowy budżet. Dlatego na wniosek BGK zdecydowaliśmy się zwiększyć go o 150 milionów złotych. Pożyczki okazały się hitem. Jeśli będzie taka potrzeba, nie jest to nasze ostatnie słowo" – tłumaczyła minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Aneks do umowy zwiększający pulę środków na to działanie jest już podpisany przez MFiPR oraz BGK.

- "Pośrednicy otrzymają dodatkowe fundusze, ale muszą przedtem ocenić pozytywnie co najmniej połowę złożonych wniosków. Zależy nam na tym żeby przedsiębiorcy szybko otrzymali decyzję dotyczącą przyznania pożyczki, a potem pieniądze na konto. Pożyczka, która oferujemy to pomoc uszyta dla biznesu" – mówił minister Jarosińska-Jedynak.

Pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój są częścią "funduszowego pakietu antywirusowego" wspierającego "tarczę antykryzysową" dla firm. Pożyczki są udzielane z dotacją, która spłaca całość oprocentowania – firma spłaca tylko otrzymany kapitał, brak jest opłat i prowizji za ich udzielenie oraz obsługę, a spłata może być rozłożona nawet na 6 lat. O takie wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Więcej informacji o pożyczkach oraz lista pośredników (wraz z aktualną informacją o naborach) znajduje się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne