Bez faktury nie będzie zapłaty za usługi internetowe

Dostawca Internetu nie może zastrzegać w umowie, że klient powinien uregulować należności za świadczoną usługę także wówczas, gdy nie otrzymał faktury.

Zakaz ten wynika z wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie krakowskiej sieci komputerowej KSK.NET. Sąd zakwestionował temu dostawcy usług internetowych kilka zapisów w stosowanym wzorcu umowy z klientami. KSK.NET zastrzegał m.in., żeopłatę należy uiścić z góry w terminie wskazanym w książeczce opłat (lub na fakturze). Klienta z obowiązku zapłaty nie zwalniało jednak niedoręczenie faktury lub książeczki przez dostawcę. Zdaniem krakowskiej delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów taki zapis to niedozwolona klauzula umowna. Urząd podkreślał, że przesłanie abonentowi faktury za dany okres jest obowiązkiem dostawcy. Faktura określa bowiem kwotę należności oraz termin jej zapłaty. Sąd Najwyższy w uchwale z 19 maja 1992 r. (sygn. III CZP 56/92) podkreślił nawet, że faktura odgrywa rolę wezwania do zapłaty. Zdaniem UOKiK dostawca, który wymagał, aby klienci płacili niezależnie od otrzymania faktury, naruszył interesy konsumentów. Pozbawił ich bowiem pewności co do kwoty należności, czyli naruszył dobre obyczaje i pewność obrotu gospodarczego.

Porady prawne

Rzeczpospolita 19.10.05


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika