17.9.2010
Zespół
e-prawnik.pl
Zwiększa się zabezpieczenie finansowe na rzecz klientów biur turystycznych. Od września nie powinno być problemów zarówno z powrotem do Polski jaki uzyskaniem zwrotu zapłaconych pieniędzy, jeśli organizator wyjazdu zbankrutuje bądź w inny sposób nie będzie się wywiązywał z umowy.
Podstawową zmianą jest wprowadzenie obowiązku posiadania w Polsce oddziału przez przedsiębiorcę zagranicznego świadczącego usługi turystyczne na rzecz obywateli polskich. Regulacja ta ma zapewnić większe bezpieczeństwo i większą kontrolę nad zagranicznymi biurami turystycznymi, gdyż odtąd będą oni traktowani jak przedsiębiorcy polscy i będą podlegali takiej samej regulacji i odpowiedzialności, jak polskie biura podróży.
Najważniejsze zmiany dotyczą jednak zabezpieczenia finansowego na wypadek niewypłacalości biura podróży. Zgodnie z nowym przepisem:
Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie organizowania imprez turystycznych oraz pośredniczenia na zlecenie klientów w zawieraniu umów o świadczenie usług turystycznych jest obowiązany zapewnić klientom, na wypadek swojej niewypłacalności:
- pokrycie kosztów powrotu klientów z imprezy turystycznej do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu z imprezy turystycznej w wypadku gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny wbrew obowiązkowi nie zapewnia tego powrotu, a także
- zapewnić klientom zwrot wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną w wypadku gdy z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego oraz osób, które działają w ich imieniu impreza turystyczna nie zostanie zrealizowana, a także
- zapewnić klientom zwrot części wpłat wniesionych tytułem zapłaty za imprezę turystyczną, odpowiadającą części imprezy turystycznej, która nie zostanie zrealizowana z przyczyn dotyczących organizatora turystyki lub pośrednika turystycznego oraz osób, które działają w ich imieniu, przez:
a) zawarcie umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej, lub
b) zawarcie umowy ubezpieczenia na rzecz klientów, lub
c) przyjmowanie wpłat klientów wyłącznie na rachunek powierniczy, jeżeli wykonuje usługi turystyczne wyłącznie na terenie kraju i złoży marszałkowi województwa oświadczenie o przyjmowaniu wpłat na rachunek powierniczy;
Aby zapewnić tak wysoki poziom ochrony konieczny jest wzrost kosztów ubezpieczenia oraz gwarancji bankowych. Biura podróży najprawdopodobniej nie będą w stanie przyjąc tych sum na siebie w całości. W związku z tym klienci muszą spodziewać się podwyżek.
Zwiększają się także ustawowe wymagania dla przewodników turystycznych i pilotów wycieczek. Nie będą oni tylko oprowadzać turystów i czuwać nad prawidłowym wykonaniem usługi ale także fachowo informować o odwiedzających miejscach i sprawować opiekę nad turystami.
Z drugiej strony nowelizacja ustawy wprowadza także pewne ułatwienia dla przedsiębiorców, którzy zamierzają prowadzić działalności gospodarczą w postaci biura podróży. Nowe przepisy likwidują bowiem konieczność posiadania szczególnych kompetencji do prowadzenia biur - roku praktyki w obsłudze turystów i ukończonych studiów wyższych z zakresu turystyki i rekreacji, prawa, ekonomii lub zarządzania i marketingu, 2 lat praktyki w obsłudze turystów i ukończonej szkoły średniej z zakresu obsługi turystów lub ukończonych studiów wyższych inne niż wymienione powyżej czy też 4 lat praktyki w obsłudze turystów i ukończonej szkoły średniej innej niż wymieniona w poprzednim przykładzie. Jak wykazuje praktyka, nie są one konieczne aby rzetelnie prowadzić biuro podróży.
Ułatwieniem dla przedsiębiorców ma być także możliwość zawieszenia prowadzonej działalności turystycznej na okres maksymalnie dwóch lat.
Pozostaje pytanie: czy te zmiany rzeczywiście spowodują, iż będziemy się czuli bezpiecznie wyjeżdżając do odległych krajów? Czy rzeczywiście nowe przepisy sprawią, iż w przypadku bankructwa biura podróży wrócimy spokojnie do domu i nie będziemy musieli ponosić kosztów powrotu? O tym jak nowe przepisy chronią turystów dowiemy się zapewne już w przyszłe wakacje.
e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży
Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)
Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)
Wakacje mogą Cię sporo kosztować. Bądź czujny! Wakacje - dla wielu to czas zasłużonego relaksu i oderwania od codziennych spraw. Podczas gdy jedni korzystają z odpoczynku, niektórzy czekają na potknięcie tych pierwszych, wykorzystując wszelkie informacje pozwalające dokonać (...)
Bezpieczeństwo w Polsce w 2012 roku. Jest raport
W 2012 roku spadła łączna liczba przestępstw oraz doszło do mniejszej ilości wypadków drogowych niż w roku 2011 - wynika z opublikowanego przez MSW Raportu o Stanie Bezpieczeństwa. Polacy czują się również coraz bezpieczniej. 89 procent obywateli określa miejsce swojego zamieszkania (...)
Co powinieneś wiedzieć zanim pojedziesz na wymarzone wakacje? - ABC turysty
Pierwszą podstawową rzeczą z jaką powinien zapoznać się każdy wybierający się na wakacje jest przewodnik turystyczny, który zapewnia turyście łatwy dostęp do wszelkich informacji przydatnych w czasie podróży. Przewodniki dostępne są w księgarniach całej Polski. W przewodniku (...)
Projekt przeniesienia środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, przedłożony przez ministra finansów, inwestycji i rozwoju. ##baner## Jakie najważniejsze rozwiązania przewiduje (...)
Bezpieczne wakacje 2008 na polskich drogach
Rozpoczyna się okres wypoczynkowy. Policjanci, jak co roku, spodziewają się, że na drogach będzie wzmożony ruch zarówno samochodów osobowych, jak i autobusów. Aura sprzyja też korzystaniu z motorów, motorowerów i skuterów, które stają się coraz (...)
Bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku
Bezpieczeństwo uczniów podczas zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych jest jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa MEN apeluje szczególnie o przestrzeganie przepisów (...)
Z kim dzieci kontaktują się online?
Wakacje po półmetku. Nasze dzieci są na obozach harcerskich, miejskich półkoloniach, spędzają beztroski czas u dziadków lub siedzą w domu i czekają na nasz powrót z pracy. Są zaopiekowane, bezpieczne, wiemy, co i gdzie robią. Czy aby na pewno? Przeciętny polski (...)
Nowe obligacje oszczędnościowe
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział nowe obligacje Skarbu Państwa, które pomogą ochronić Polaków przed inflacją Szef polskiego rządu wziął udział w Kongresie Impact. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na bezprecedensowe w historii świata wyzwania, przed którymi (...)
Usługi finansowe w dobie koronawirusa
Dowiedz się, z jakimi problemami w dobie koronawirusa spotykają się klienci korzystający z usług finansowych i co na to radzi UOKiK. ##baner## Apel UOKiK Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwraca uwagę, że aktualna, nadzwyczajna sytuacja wymaga spokojnego i odpowiedzialnego podejścia (...)
Łagodzenie obostrzeń na wakacje – otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach, na koncertach oraz zwiększenie limitów Już od 13 czerwca wprowadzono łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Zmiany umożliwią sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na (...)
Kampania na rzecz bezpieczeństwa pracy w rolnictwie
„Chrońmy nasze dzieci" - pod takim hasłem Państwowa Inspekcja Pracy zainaugurowała tegoroczną kampanię na rzecz bezpieczeństwa pracy w rolnictwie. Poinformowano o niej dziennikarzy 24 czerwca br. na spotkaniu w Głównym Inspektoracie Pracy.Z tej okazji Bożena Borys-Szopa, główny (...)
Bezpieczne wakacje 2014 - nie zapominaj o ubezpieczeniu!
Bardzo często, wyjeżdżając na wakacyjne wojaże, nie zastanawiamy się nad możliwością wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Zakładamy, iż nic nam się nie wydarzy, że organizator wycieczki z pewnością nas ubezpieczył i bagatelizujemy temat. Co zrobić jeśli zdarzy się wypadek? Biuro podróży (...)
Sprawdź, czy dasz się złapać Drugi laptop za darmo, wakacje życia na Zanzibarze, 6 tys. dolarów zarobku dziennie? Uważaj, oferty zbyt piękne przeważnie nie są prawdziwe. Zanim podasz swoje dane i zapłacisz, dokładnie sprawdź sprzedawcę i warunki umowy. Wejdź na konsument.edu.pl (...)
Kontrole autokarów - bezpieczne ferie
Od 19 stycznia 2009 roku rozpoczynają się ferie zimowe w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. W następnych tygodniach dzieci będą miały wolne także w innych częściach Polski. Wiele z nich wyjedzie na zorganizowane zimowiska.Aby podróż autokarem (...)
Jak chronić dane osobowe podczas wakacji?
Wakacje to dla wielu beztroski okres wypoczynku, jednak nie powinniśmy zapominać o naszych podstawowych prawach. By bezpiecznie spędzić urlop warto zapoznać się również z wskazówkami dr Edyty Bielak-Jomaa, Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. 1. Czy wypożyczalnia np. sprzętu sportowego (...)
Roaming: Komisja działa na rzecz obniżenia kosztów usług tekstowych i transferu danych za granicą
Użytkownicy telefonów komórkowych mogą spodziewać się od przyszłego lata znacznej obniżki kosztów wysyłania wiadomości tekstowych z zagranicy. Komisja Europejska wystąpiła dziś z wnioskiem obniżenia o 60 proc. cen wiadomości tekstowych wysyłanych w roamingu od dnia (...)
Średni koszt SMS-ów wysłanych w roamingu między październikiem 2007 a marcem 2008 wyniósł w UE 0,29 euro, wynika z przedstawionych dziś (15 lipca br.) przez Komisję Europejską danych. To dziesięć razy więcej niż koszt SMS-a krajowego. Niska skuteczność samoregulacji sektora (...)
Dekalog dobrych praktyk OSAT dla większego bezpieczeństwa turystów Wybierasz się na urlop, wycieczkę, w daleką podróż? Pamiętaj, że agent turystyczny ma obowiązek poinformowania Cię o tym co ważne przed podróżą - jak korzystnie ubezpieczyć urlop, jak zabezpieczyć się (...)
Roaming: Komisja działa na rzecz obniżenia kosztów usług tekstowych i transferu danych za granicą
Użytkownicy telefonów komórkowych mogą spodziewać się od przyszłego lata znacznej obniżki kosztów wysyłania wiadomości tekstowych z zagranicy. Komisja Europejska wystąpiła dziś z wnioskiem obniżenia o 60 proc. cen wiadomości tekstowych wysyłanych w roamingu od dnia (...)
Średni koszt SMS-ów wysłanych w roamingu między październikiem 2007 a marcem 2008 wyniósł w UE 0,29 euro, wynika z przedstawionych dziś (15 lipca br.) przez Komisję Europejską danych. To dziesięć razy więcej niż koszt SMS-a krajowego. Niska skuteczność samoregulacji sektora (...)
Dekalog dobrych praktyk OSAT dla większego bezpieczeństwa turystów Wybierasz się na urlop, wycieczkę, w daleką podróż? Pamiętaj, że agent turystyczny ma obowiązek poinformowania Cię o tym co ważne przed podróżą - jak korzystnie ubezpieczyć urlop, jak zabezpieczyć się (...)
O czym warto pamiętać wyjeżdżając za granicę?
Niestabilna sytuacja w niektórych regionach świata, pojawiające się, na równi z istniejącymi, nowe ogniska zapalne i konflikty oraz wciąż aktualne zagrożenie aktami terrorystycznymi – wszystko to przemawia za przemyślanym i ostrożnym planowaniem podróży (...)
Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży (...)
Tarcza turystyczna z pomocą dla organizatorów wycieczek i turystów
Tarcza turystyczna rusza od jesieni Zapewnienie preferencyjnych pożyczek na zwroty wpłat klientów organizatorów turystyki, specjalny fundusz, w którym będą gromadzone pieniądze dla turystów i organizatorów wycieczek za odwołane imprezy turystyczne, postojowe oraz (...)
Rozbieżności między ofertą biur podróży a faktycznym standardem usług czy zmiana godzin lotów – takie sygnały wpływają do UOKiK. Przypominamy: w przypadku nieprawidłowości konsument ma prawo złożyć reklamację i domagać się obniżenia ceny. Urząd monitoruje (...)
1 lipca br. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące imprez turystycznych i usług powiązanych (do umów podpisanych przed tą datą stosuje się dotychczasowe zasady). Dzięki nim konsumenci z całej Unii Europejskiej będą chronieni na takim samym poziomie. Nowa ustawa uwzględnia (...)
Jak bezpiecznie wyjechać na wakacje?
Na co można się narazić? W Polsce istnieje około kilka tysięcy biur podróży - od niewielkich agencji, biur oferujących pokoje gościnne czy wczasy rodzinne, po wielkie firmy, których sieć sprzedaży obejmuje dziesiątki punktów na terenie całego kraju, organizujące (...)
Tarcza turystyczna z pomocą dla organizatorów wycieczek i turystów
Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw to tzw. druga tarcza antykryzysowa dla branży turystycznej. Wprowadza (...)
Kolejne bankructwo w branży turystycznej
W ostatnich tygodniach głośno było o ogłoszeniu upadłości jednego z większych biur podróży w Polsce, Selectours. Wczoraj natomiast media obiegła wiadomość o bankructwie najbardziej rozpoznawalnego na polskim rynku biura – Orbis Travel. Zwraca się uwagę na to, że w momencie, (...)
Biuro musi pomóc turystom za granicą
Zamieszki w Egipcie nie zwalniają organizatora wyjazdu z udzielenia pomocy przebywającym na urlopie turystom. Niespodziewane zdarzenia atmosferyczne, ataki terrorystyczne, zamieszki i konflikty – takich sytuacji nie może przewidzieć wyjeżdżający za granicę turysta czy biuro podróży. UOKiK (...)
Kiedy więzienie za pamiątki z wakacji?
Kawior, torebka z krokodyla czy nalewka z węża. Przywożąc je do Polski możesz skończyć za kratkami. Turysta wracający spoza Unii Europejskiej powinien uważać, jakie pamiątki ma w walizce. Problemy zaczną się wtedy, gdy celnicy znajdą przy nim np. statuetkę z kości słoniowej lub pasek (...)
Wyjeżdżasz z laptopem, zgłoś to celnikom
Chcesz robić fotki, nagrywać filmy i korzystać z własnego laptopa na egzotycznych wczasach? Wracając do kraju narazisz się na opłaty. Przed wyjazdem do tzw. kraju trzeciego, czyli takiego, który nie jest członkiem Unii Europejskiej, warto zwrócić uwagę na to, co pakujemy do plecaka. - (...)
Konsument na wakacjach w Europie
Wakacje czas zacząć, ale zanim wybierzemy się w wymarzoną podróż, powinniśmy się do niej odpowiednio przygotować. Zadbajmy o to, by ten upragniony wypoczynek pozostawił tylko miłe wspomnienia. Europejskie Centrum Konsumenckie przygotowało wakacyjny przewodnik dla konsumentów (...)
Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?
Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)
Imprezy turystyczne w czasie pandemii...
Odwołane loty i wycieczki, nieuczciwe ceny w sklepach, wprowadzające w błąd oferty. Z takimi problemami borykają się konsumenci w czasach zagrożenia epidemiologicznego. Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Europejskiego Centrum Konsumenckiego i na infolinię konsumencką (...)
Kiedy można bezkosztowo zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej?
W jakich przypadkach można bezkosztowo zrezygnować z udziału w imprezie turystycznej? Podróżny może bezkosztowo odstąpić od umowy dot. udziału w imprezie turystycznej, gdy w miejscu, do którego się wybiera odnotowano wiele przypadków zarażenia koronawirusem, loty do tego (...)
Uprawnienia klientów upadłego biura podróży
Upadłe biuro podróży Neckermann miało wykupioną gwarancję ubezpieczeniową w Allianz Partners (AWP P&C S.A. Oddział w Polsce). Spółka i władze województwa mazowieckiego przekazały informacje nt. procedury działania w takiej sytuacji. Co w razie niewypłacalności (...)
Kto dostanie bon turystyczny 500 zł?
Pieniądze w ramach bonu będą z jednej strony wakacyjnym wsparciem dla rodzin, a z drugiej – dla polskiej branży turystycznej. To 500 zł na każde dziecko przyznawane – tak jak w programie „Rodzina 500+” – niezależnie od dochodów. ##baner## Nowe przepisy Ustawa o (...)
Rozbieżności między ofertą a faktycznym standardem usług. Rolada ustrzycka zamiast oscypka, mintaj zamiast dorsza i stary tłuszcz do smażenia. Takie przykre niespodzianki mogą spotkać konsumentów podczas urlopu. Na co zwrócić uwagę podczas wyjazdów wakacyjnych i (...)