Bezpośrednia skuteczność dyrektyw w polskiej praktyce

Przez pewien okres przepisy VAT były sprzeczne z wspólnotową dyrektywą w zakresie określenia miejsca świadczenia usług, a więc i miejsca (kraju), w którym nalezy odprowadzić VAT. Spółka General Electric Polska, która zapłaciła podatek  VAT za okresy przed zmianą przepisów, zażądała później stwierdzenia nadpłaty. Władze podatkowe odmówiły. Spółka wniosła więc skargę do sądu o zwrot VAT.

Warszawski Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że w przypadku niewłaściwej implementacji norm wspólnotowych w prawie polskim, jeżeli polskie przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi, podatnik miał prawo zastosować przepisy VI dyrektywy w sprawie VAT. 

Porady prawne

Powołanie się bezpośrednio na VI Dyrektywę UE, z którą niezgodne były krajowe przepisy, było zatem skuteczne. Po raz pierwszy w naszym kraju sąd potwierdził, że w sprawie podatkowej podatnik może pominąć takie przepisy krajowe - niezgodne z dyrektywą i stosować się do norm wspólnotowych. Wynika to z ratyfikowanego Traktatu o przystąpieniu Polski do UE i z polskiej Konstytucji.
Wyrok ten potywierdza prymat prawa Wspólnot Europejskiech nad polskim i może mieć znaczenie w innych sprawach, w których polskie przepisy są sprzeczne z unijnymi.  

Wyrok Warszawskiego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 12 października, sygn. akt III SA/Wa 2219/05


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika