Brak dowodu z opinii biegłego powoduje uchylenie wyroku
Nieuwzględnienie wniosku o powołanie dowodu z opinii instytutu naukowego, jeśli mogło to mieć wpływ na wynik sprawy, prowadzi do uchylenia wyroku
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 21 sierpnia 2008 r. (sygn. IV CSK 168/08) dotyczącym sporu między gminą miejską Sejny a syndykiem masy upadłości Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Realizacji Inwestycji.
(...)Konkluzja biegłego powołanego w sprawie cywilnej – mimo że wskazał w swojej opinii liczne nieprawidłowości w wykonaniu inwestycji – była natomiast taka, że ceny jako umowne mają pokrycie poprzez podpisanie aneksu.
Sąd I instancji odmówił gminie dopuszczenia opinii z instytutu naukowego – politechniki. Przedstawiła ona w sprawie ekspertyzę prywatną, wedle której wynagrodzenie za roboty budowlane zostało zawyżone o ok. 1 mln 200 tys. zł.
(...)Sąd Najwyższy wskutek skargi kasacyjnej gminy uchylił zaskarżony wyrok. Za niewystarczające uznał ustalenia dotyczące aneksu nr 13.
Strony uzgodniły w nim wynagrodzenie, ale nie wiadomo, do czego ono się odnosi.
(...)Sędzia Jan Górowski przywołał, jako aktualne, stanowisko zajęte przez Sąd Najwyższy w wyroku z 11 czerwca 1974 r. (sygn. II CR 260/74). Stwierdził w nim, że prywatne ekspertyzy opracowane na zlecenie stron należy traktować w razie przyjęcia ich przez sąd jako wyjaśnienia stanowiące poparcie, z uwzględnieniem wiadomości specjalnych, stanowiska stron.
W takiej sytuacji, jeżeli istotnie zachodzi potrzeba wyjaśnienia okoliczności sprawy z punktu widzenia wymagającego wiadomości specjalnych, sąd powinien według zasad kodeksu postępowania cywilnego dopuścić dowód z opinii biegłego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?