Celnicy będą sprzedawać zarekwirowane towary
Urzędnicy sprzedadzą skonfiskowane na granicach markowe alkohole i kosmetyki. Na własne potrzeby będziemy też mogli wwieźć mniej wódki, piwa i tytoniu
Tak wynika z przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i skierowanej już do Sejmu nowelizacji prawa celnego. Resort chce jednoznacznie określić, czy i kiedy mógłby sprzedawać zatrzymane - pochodzące z przemytu - oryginalne towary, zwłaszcza alkohole i kosmetyki. Tłumaczy, że obecne przepisy są niejasne, a ponadto umożliwiają niszczenie zajętych towarów bez orzeczenia o ich przejęciu przez Skarb Państwa.
(...)Kierowcy mają obecnie limity wwozu paliwa na terytorium Polski bez konieczności płacenia akcyzy. Jest to 200 litrów dla ciężarówek i 600 litrów dla autokarów. Po noweli przepisów te ograniczenia znikną. Polska nie ma wyjścia i musi znieść krajowe limity wwozu paliwa, bo wymaga tego prawo UE.
Ta liberalizacja nie wszystkim się jednak podoba. – Ograniczenia te hamowały rozwój szarej strefy. O ile branża transportowa może się cieszyć, bo kierowcy kupią nawet dwa razy tańsze paliwo na Białorusi i w Rosji, o tyle nasi paliwowi przedsiębiorcy staną się przez to mniej konkurencyjni – tłumaczy Halina Pupacz, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych. Od kilku miesięcy izba apeluje więc do MF o obniżkę akcyzy na paliwa.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?