Cena garażu zależy od stawki VAT

Kto kupił miejsce postojowe w garażu wielostanowiskowym, zapłaci albo 22 proc., albo 7 proc. VAT. Przepisy w tej sprawie są niejasne i powodują rozbieżności.


Większość urzędów skarbowych sprzedaż garaży w budynkach mieszkalnych traktuje jako sprzedaż lokali użytkowych i pobiera 22 proc. VAT, ale nie wszystkie.

Przekonał się o tym mieszkaniec Lublina. Zawarł dwie umowy przedwstępne z deweloperem: na sprzedaż mieszkania z piwnicą oraz miejsca postojowego w garażu. Następnie jednym aktem notarialnym kupił na własność.

Urząd Skarbowy pobrał od niego 7 proc. VAT za mieszkanie (z piwnicą) oraz garaż. Zakwestionowała to Izba Skarbowa, uznając, że zbycie mieszkania wraz z pomieszczeniem przynależnym (piwnicą) oraz garażem nie jest sprzedażą jednego towaru. Nie można więc zastosować jednej stawki podatkowej.

Porady prawne

Rzeczpospolita 07.03.2006


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika