Włodzimierz Cimoszewicz - były premier i marszałek Sejmu - z niechęcią podchodzi do zapowiedzianych przez Donalda Tuska zmian w konstytucji. Zapytany przez dziennikarzy Gazety Wyborczej o ocenę zamiarów rządu mówił: - Konstytucja to wyjątkowy akt prawny. Z reguły im dłużej funkcjonuje, tym lepiej. Stabilność ustroju, przewidywalność reguł gry, równowaga instytucjonalna, mechanizmy wzajemnej kontroli to warunki prawidłowego funkcjonowania państwa. Jedynie oczywiste błędy popełnione przy przyjmowaniu konstytucji mogą usprawiedliwiać wczesne zmiany, zwłaszcza rekonstruujące ustrój państwa. Nie ma dziś takiej sytuacji.
Cimoszewicz: propozycje zmian w konstytucji są lekkomyślne
Powiązane artykuły
Zasady ogólne Prawa przedsiębiorców
Dzięki zasadom ogólnym w Prawie przedsiębiorców wyrażone zostały wartości, naktórych muszą się opierać relacje między biznesem i administracją. Są one dla prawa gospodarczego (...)
Ograniczenia kontroli działalności gospodarczej
Znaczące zmiany w zakresie kontroli weszły w życie już 1 stycznia 2017 r., a kolejne z wejściem w życie tzw. Konstytucji Biznesu, w tym Prawa przedsiębiorców.
Formy reglamentacji działalności gospodarczej
Prawo przedsiębiorców porządkuje katalog form reglamentacji działalności gospodarczej. W Prawie przedsiębiorców do niezbędnego minimum ograniczone zostały przepisy ogólne (...)
Co każdy powinien wiedzieć z dziedziny BHP?
Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynika m.in. już z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Jego gwarantem są obowiązki pracodawcy dotyczące zapewnienia pracownikom takich (...)
Wolność działalności gospodarczej
W Prawie przedsiębiorców przewidziano m.in. zasadę wolności działalności gospodarczej i równości przedsiębiorców oraz zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest (...)
Umowa zlecenie 2025 - Co musisz wiedzieć?
Kompletny przewodnik po umowie zlecenia w 2025 roku. Minimalna stawka godzinowa 30,50 zł, obowiązki stron, składki ZUS, wypowiedzenie umowy. Aktualne przepisy i praktyczne wskazówki.
Kiedy nie dostaniesz rozwodu?
W polskim prawie małżeńskim obowiązuje zasada trwałości małżeństwa. Nie oznacza to jednak nierozerwalności węzła małżeńskiego. Sprawdź: Kiedy nie dostaniesz rozwodu? Jakie przesłanki uwzględnia (...)
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
W wyniku nowelizacji z dnia 22 grudnia 2004 r. (która weszła w życie zasadniczo z dniem 6 lutego 2005 r.) w kodeksie postępowania cywilnego pojawiła się nowa procedura: o stwierdzenie niezgodności (...)
Zmiana prawa dotycząca Małych Wspólnot Mieszkaniowych
Z dniem 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie zmiany przepisów ustawy o własności lokali (dalej: u.w.l.), w tym zmiana art. 19, art. 20 ust. 1 oraz art. 26 ust. 2 ww. ustawy. W myśl przyjętych (...)
Formularz SD-Z2 - Zgłoszenie Darowizny lub Spadku bez Podatku w 2025 roku
Kompletny przewodnik po formularzu SD-Z2 w 2025 roku. Dowiedz się, jak uniknąć podatku od spadków i darowizn do 36.120 zł. Terminy, wymagania i instrukcje krok po kroku.