Czy będzie możliwe zaniechanie poboru podatku od zagranicznych dochodów?
Czego dotyczy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej?
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa dotyczy umożliwienia Ministrowi Finansów zwolnienia z poboru podatku w sytuacji, gdy podatnicy, mimo zastosowania metody unikania podwójnego opodatkowania, są zobowiązani do zapłacenia podatku w Polsce od dochodów uzyskanych za granicą, które już tam zostały opodatkowane. Jest on teraz przedmiotem prac Sejmu.
Celem projektu ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa jest umożliwienie Ministrowi Finansów skorzystania z instrumentu przewidzianego w art. 22 Ordynacji podatkowej, polegającego na zaniechaniu poboru podatku, w sytuacji, gdy podatnicy, na mocy przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomimo zastosowania metody uniknięcia podwójnego opodatkowania wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, są zobowiązani do zapłacenia podatku w Polsce od dochodów uzyskanych za granicą, które tam już zostały opodatkowane.
Problem dotyczy przede wszystkim podatku dochodowego od osób fizycznych. Jak wskazują autorzy projektu, w obecnym stanie prawnym podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych uzyskujący dochody za granicą obowiązany jest do ich opodatkowania za granicą, a następnie do ponownego rozliczenia się z tych dochodów w Polsce. Zawarte przez Rzeczpospolitą Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania: metodę odliczenia proporcjonalnego oraz metodę wyłączenia z progresją. Ta pierwsza jest mniej korzystna dla podatników i powoduje, że podatnicy, pomimo zapłacenia podatku za granicą, muszą „dopłacać" podatek w Polsce. Powoduje to zróżnicowanie sytuacji prawnej podatników w zależności od Państwa, w którym osiągane są dochody.
Czemu ma służyć propozycja poslelska?
Jak wskazują autorzy projektu, proponowane rozwiązanie jest najprostszym, a zarazem najbezpieczniejszym dla finansów publicznych, instrumentem umożliwiającym Ministrowi Finansów zaniechanie poboru podatków od podatników, którzy byliby zobowiązani do jego zapłaty w Polsce pomimo rozliczenia się za granicą.
Podstawowym założeniem rozporządzenia wydanego przez Ministra Finansów na podstawie dodawanego przepisu będzie precyzyjnie określone zaniechanie poboru podatków, uwzględniające rodzaj podatku, okres, w którym następuje zaniechanie, i grupy podatników, których dotyczy zaniechanie. Elastyczność instrumentu fiskalnego przewidzianego w projektowanym przepisie powoduje, że Minister Finansów będzie mógł wydać to rozporządzenie po uwzględnieniu sposobu realizacji budżetu.
Zdaniem projektodawców, w przypadku skorzystania przez Ministra Finansów przysługującej mu kompetencji do zaniechania poboru podatku od podatników uzyskujących dochody za granicą zahamowany powinien zostać proces rezygnacji przez Polaków pracujących za granicą ze stałego miejsca zamieszkania w Polsce i przenoszenia ośrodka swoich interesów życiowych za granicę, co jest tym bardziej niepożądane, że za granicę wyjeżdżają przede wszystkim ludzi młodzi, wykwalifikowani pracownicy, wysokiej klasy specjaliści, których brak zaczyna być w Polsce coraz bardziej odczuwalny. W sytuacji ogromnej różnicy wynagrodzeń w Polsce i w innych państwach Unii Europejskiej obowiązek zapłaty podatku w Polsce od dochodów uzyskanych za granicą jest dodatkowym czynnikiem zniechęcającym do powrotu do Polski. Jednocześnie należy zauważyć, że kwoty pozostawione w kieszeni tych podatników zostaną w Polsce wydane i wrócą do budżetu w postaci podatków pośrednich.
Podstawa prawna:
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa (sejmowy druk nr 549)
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?