Podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych w kraju i za granicą będąc kierowcą we własnej firmie. Przedsiębiorstwo, w którym pracował wcześniej, wypłacało mu diety za podróże. Podatnik zwrócił się więc do urzędu skarbowego z pytaniem, czy jako osoba prowadząca działalność może wydatki z tytułu wyjazdów w kraju i za granicą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Jednak urząd skarbowy stwierdził, że wykonywanie czynności kierowcy nie może być uznane za podróż służbową. Zdaniem organu podatkowego za podróż taką można uznać przykładowo wyjazd po zakup środka trwałego. Dyrektor izby skarbowej podzielił stanowisko organu pierwszej instancji, stwierdzając że wyjazdy podatnika, stanowią podstawowe czynności z działalności gospodarczej, a nie podróże służbowe. Nie ma zatem podstaw do naliczania diet. W skardze do WSA podatnik zarzucił organom naruszenie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, iż diety za podróże służbowe może zaliczyć do kosztów również kierowca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Podróżą służbową jest każda podróż osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która pozostaje w związku z tą działalnością i ma na celu osiągnięcie przychodu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny nie podzielił poglądów organów skarbowych i uchylił ich decyzje. Zdaniem sądu, podróżą służbową jest każda podróż osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która pozostaje w związku z tą działalnością i ma na celu osiągnięcie przychodu. WSA dodał, że organy dokonały błędnej interpretacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W konsekwencji, skoro podróże przedsiębiorcy-kierowcy stanowią podróże służbowe, to stosownie do treści art. 23 ust 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalone diety, z tytułu wyjazdów dokonywanych przez prowadzącego działalność gospodarczą, do wysokości określonej rozporządzeniami Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju, stanowią koszty uzyskania przychodów. Ponadto sąd stwierdził, że nieuprawnione było stanowisko organów podatkowych, że realizowanie zasadniczego przedmiotu działalności (w tym wypadku usług transportowych) nie wchodzi w zakres podróży służbowych, natomiast podróże mające na celu czynności incydentalne spełniają wymogi podróży służbowych.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 kwietnia 2007 r.; sygn. akt III SA/Wa 120/07

Potrzebujesz porady prawnej?
Podróże służbowe przedsiębiorcy i pracownika
Podróż służbowa pracownika i przedsiębiorcy wiąże się z określonymi wydatkami. Dzowiedz się, jakie wydatki związane z podróżą musi pokryć pracodawca, a co przysługuje przedsiębiorcy oraz jak rozliczyć koszty podróży służbowych - właściciela firmy lub pracowników. Co (...)
Krajowe podróże służbowe żołnierzy
Kiedy mamy do czynienia z krajową służbą żołnierza? Krajową podróżą służbową - jest wykonywanie przez żołnierza zadań służbowych poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której żołnierz pełni służbę wojskową, zwaną dalej (...)
Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy
Kiedy mamy do czynienia z zagraniczną podróżą służbową żołnierza? Zagraniczną podróżą służbową żołnierza jest wykonywanie przez żołnierza czynności służbowych poza granicami państwa w terminie i miejscu określonych w poleceniu odbycia zagranicznej podróży służbowej, wydanym (...)
Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych
Co to jest zagraniczna podróż służbowa? Podróżą służbową odbywaną poza granicami kraju jest wykonywanie zadania w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Jak obliczyć czas trwania zagranicznej podróży służbowej? Czas pobytu pracownika poza granicami kraju (...)
Diety krajowe - Sposób rozliczania delegacji służbowych na obszarze kraju - delegacje krajowe
Co to jest podróż służbowa (delegacja)? Podróżą służbową jest wykonywanie polecenia określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Polecenie wyjazdu służbowego określa termin i (...)
Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?
Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z niektórych instytucji ochrony konsumenckiej. Przeczytaj, czy takie prawa przysługują (...)
Czy pracownik może korzystać z własnego samochodu dla potrzeb firmy?
Czyim samochodem pracownik jedzie w podróż służbową?Kodeks pracy w art. 775 § 2 sformułował upoważnienie dla ministra właściwego do spraw pracy, aby ten w drodze rozporządzenia określił wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi, zatrudnionemu (...)
14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)
Ustawa z dnia 27 października 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw wchodzi w życie w zasadzie 1 stycznia 2007 roku. Poniżej wskażemy najważniejsze z nadchodzących zmian. Według jakich skal będziemy płacili (...)
Z dniem 12 lipca 2007 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o prokuraturze, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw. Co będzie wolno prokuratorowi przełożonemu? Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o prokuraturze, prokurator przełożony uprawniony będzie (...)
Kontrola pracownika przebywającego na chorobowym przez pracodawcę
Pracodawcy są uprawnieni do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania przez pracowników zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby lub konieczności sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny, na podstawie art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 (...)
Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych
Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)
Dla kogo Wojska Obrony Terytorialnej?
Co to są Wojska Obrony Terytorialnej? Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), czyli faktycznie piąty rodzaj sił zbrojnych obok wojsk lądowych, powietrznych, specjalnych i marynarki wojennej, stanowią uzupełnienie i jednocześnie są komplementarną częścią potencjału obronnego Polski. W obecnej (...)
Przywileje posłów. Co mają za darmo?
Bilety na samolot, pociąg i autobus. Do tego noclegi w hotelu oraz dopłaty do wynajęcia mieszkania i tanie pożyczki. Co jeszcze? Dziś odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu i Senatu nowej kadencji. Parlamentarzyści to nieliczna grupa społeczna, która cieszy się licznymi przywilejami. (...)
Przedsiębiorca w podróży służbowej
Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie faktycznie poniesione i właściwie udokumentowane wydatki związane z podróżą służbową, o ile wykaże, że zostały one poniesione w celu osiągnięcia przychodu, zachowania lub zabezpieczenia źródła (...)
Każde państwo Wspólnoty proponuje pracownikom i osobom prowadzącym działalność gospodarczą, pomoc dla rodziny, jeśli oni znajdą się w kryzysowej sytuacji. Dzięki zasadom koordynacji twoja rodzina otrzyma pomoc bez względu na to, w jakim kraju UE ty przebywasz, a w jakim (...)
Od 1 stycznia 2021 r. trzeba informować ZUS o zawarciu umowy o dzieło
Przepisy tarczy antykryzysowej wprowadziły obowiązek informowania ZUS o umowach o dzieło zawieranych od nowego roku. ZUS musi prowadzić ewidencję takich umów. ##baner## Nowy obowiązek O zawarciu umowy o dzieło płatnik składek lub osoba fizyczna zlecająca dzieło zawiadamia ZUS. (...)
Pensja płacona rodzicom jest kosztem firmy
Przedsiębiorca może zatrudnić rodziców w firmie na podstawie umowy o pracę i mimo tego płacić za nich dużo niższy ZUS – w takiej samej wysokości jak składki dla prowadzących działalność gospodarczą. Z okazji zbliżającego się Dnia Matki Tax Care podpowiada, na jakich zasadach (...)
Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych
Nowe regulacje, będące wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów "Pakietu mobilności I", wprowadziły nowy model wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy. - "Polska dostosowuje się do wytycznych Unii Europejskiej, systematycznie wprowadzając (...)
Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Dieta w czasie podróży (...)
Podróże służbowe przedsiębiorcy i pracownika
Podróż służbowa pracownika i przedsiębiorcy wiąże się z określonymi wydatkami. Dzowiedz się, jakie wydatki związane z podróżą musi pokryć pracodawca, a co przysługuje przedsiębiorcy oraz jak rozliczyć koszty podróży służbowych - właściciela firmy lub pracowników. Co (...)
Nowy model wynagradzania kierowców przewozów międzynarodowych
Nowe regulacje, będące wynikiem wdrożenia do krajowego porządku prawnego przepisów "Pakietu mobilności I", wprowadziły nowy model wynagradzania kierowców wykonujących międzynarodowy transport drogowy. - "Polska dostosowuje się do wytycznych Unii Europejskiej, systematycznie wprowadzając (...)
Diety zagraniczne - jak rozliczyć delegacje zagraniczne?
Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Dieta w czasie podróży (...)
Diety zagraniczne - Sposób rozliczania delegacji zagranicznych
Co to jest zagraniczna podróż służbowa? Podróżą służbową odbywaną poza granicami kraju jest wykonywanie zadania w terminie i w państwie określonym przez pracodawcę. Jak obliczyć czas trwania zagranicznej podróży służbowej? Czas pobytu pracownika poza granicami kraju (...)
Krajowe podróże służbowe żołnierzy
Kiedy mamy do czynienia z krajową służbą żołnierza? Krajową podróżą służbową - jest wykonywanie przez żołnierza zadań służbowych poza miejscowością stanowiącą siedzibę jednostki wojskowej lub wydzielonego pododdziału, w której żołnierz pełni służbę wojskową, zwaną dalej (...)
Zagraniczne podróże służbowe żołnierzy
Kiedy mamy do czynienia z zagraniczną podróżą służbową żołnierza? Zagraniczną podróżą służbową żołnierza jest wykonywanie przez żołnierza czynności służbowych poza granicami państwa w terminie i miejscu określonych w poleceniu odbycia zagranicznej podróży służbowej, wydanym (...)
Kiedy zapłacisz podatek od diety?
Otrzymane od pracodawcy diety przypadające na czas podróży służbowej są zwolnione od podatku dochodowego tylko do pewnej wysokości. Z diet przekraczających wyznaczone przez przepisy limity pracownik musi rozliczyć się z fiskusem. Pracownikowi wyjeżdżającemu w podróż służbową pracodawca (...)
Od części diet w związku z podróżą służbową trzeba zapłacić podatek
Otrzymane od pracodawcy diety przypadające na czas podróży służbowej są zwolnione od podatku dochodowego tylko do pewnej wysokości. Z diet przekraczających wyznaczone przez przepisy limity pracownik musi rozliczyć się z fiskusem. Pracownikowi wyjeżdżającemu w podróż służbową pracodawca (...)
Diety krajowe - Sposób rozliczania delegacji służbowych na obszarze kraju - delegacje krajowe
Co to jest podróż służbowa (delegacja)? Podróżą służbową jest wykonywanie polecenia określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Polecenie wyjazdu służbowego określa termin i (...)
Sposób rozliczania delegacji krajowych (stan prawny aktualny do 31 grudnia 2002 r.)
Co to jest podróż służbowa ?Podróżą służbową jest wykonywanie polecenia określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Polecenie wyjazdu służbowego określa termin i miejsce wykonania zadania. (...)
Dieta w związku z podróżą służbową może być opodatkowana
Diety wypłacane w związku z podróżami służbowymi stanowią dla pracownika przychód, którego źródłem jest stosunek pracy. Kwoty te z zasady podlegają zwolnieniu z opodatkowania PIT, ale tylko do pewnej wysokości i przy spełnieniu określonych warunków. W związku z podróżami służbowymi (...)
Skorzystaj z abolicji podatkowej!
Ministerstwo Finansów udostępniło podstawowe informacje na temat ustawy z dnia 25 lipca 2008 r. o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Podajemy je niżej. Cel ustawy Według obowiązujących (...)
Czy powinno się zakazać reklamy suplementów diety?
Zastanawiam się czy ktokolwiek zwrócił uwagę na to, że prawie połowa reklam jakie serwowane są do publicznej wiadomości to reklamy suplementów diety. Informacje o tych istnych cudach na wszelkie nasze dolegliwości, osaczają nas z każdej strony, a my zaczynamy łykać kolorowe (...)
Duże zmiany w rozliczeniach za podróże służbowe
Przez ostatnie 7 lat Ministerstwo Pracy zdawało się nie zauważać rosnącej inflacji, podwyżek cen i VAT. W efekcie diety za krajowe i zagraniczne wyjazdy służbowe stały się z czasem niewystarczające. Nowe stawki, które właśnie weszły w życie nie wprowadziły jednak oczekiwanej rewolucji. Znowelizowane (...)
Delegacja służbowa - od 1 marca nowe stawki diet
Od 1 marca obowiązywać zaczną nowe stawki diet za delegacje krajowe i zagraniczne. Wczoraj minister pracy i polityki społecznej podpisał rozporządzenie w sprawie ich wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce (...)
Wyższe stawki za delegacje. Sprawdź, o ile
Dostaniesz 30 złotych dziennie. Po pięciu latach rząd podnosi diety dla pracowników o 7 złotych. Nowe stawki zamieszczono w projekcie rozporządzenia, które ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku. Zgodnie z nimi dzienna dieta za służbowy wyjazd na terenie kraju pójdzie w (...)
Wysokość diet dla pracowników w spółce z o.o. - opinia prawna
Stan faktyczny W regulaminie wynagradzania, w sp. z o.o. zostały ustalone wysokości diet zagranicznych. Stawki te są jednak niższe od stawek podanych w tabeli wskaźników i stawek z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Czy spółka z o.o. może obniżyć wysokość (...)
Wysokość diet z tytułu podróży służbowych na terenie RP
Czas podróży Wysokość diety w PLN Krócej niż 1 dobę Od 8 do 12 godzin 11,50 Powyżej 12 godzin 23 Dłużej niż 1 dobę Za każdą dobę 23 Za dobę niepełną, ale rozpoczętą Do 8 godzin 11,50 Za dobę (...)
Z dniem 1 stycznia 2007 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu (...)
14 kwietnia 2020 r. Minister Finansów wydał objaśnienia podatkowe z dnia dot. nowej preferencji w podatku dochodowym od osób fizycznych dla młodych osób. Przeczytaj najważniejsze tezy, jakie z nich wynikają. ##baner## Istota ulgi dla młodych Objaśnienia dotyczą stosowania (...)