Czy kobieta, która zaszła w ciążę po wypowiedzeniu umowy jest chroniona przed rozwiązaniem stosunku pracy?

Pracownica, która zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia, jest chroniona przed rozwiązaniem stosunku pracy. Bezskuteczność oświadczenia o wypowiedzeniu może orzec sąd
 
(...)Sąd Najwyższy jednoznacznie wypowiadał się (por. wyrok z 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95), że zakaz rozwiązywania umowy o pracę z kobietą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia.

(...)Jeśli pracownica zajdzie w ciążę już po wręczeniu jej wypowiedzenia, ale jeszcze przed datą rozwiązania stosunku pracy, to umowa ta się nie rozwiąże.

Porady prawne

(...)Pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po jej dokonaniu okazało się, że jest w ciąży lub zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia (wyrok SN z 29 marca 2001 r., I PKN 330/00). Wtedy jednak powstaje problem, od jakiej chwili liczyć 7-dniowy termin do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. Sąd Najwyższy uznał, że trzeba go liczyć od chwili dowiedzenia się o ciąży, czyli zwykle od daty zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ten stan.

(...)Jak uznał Sąd Najwyższy, powiadomienie zakładu pracy o ciąży już po rozwiązaniu umowy o pracę może mieć wpływ tylko na roszczenie o wynagrodzenie za okres pozostawania bez pracy, ale nie wpływa na ocenę nieprawidłowości rozwiązania umowy o pracę (między innymi wyrok z 2 czerwca 1995 roku, I PRN 23/95).

Rzeczpospolita 22.03.2006 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika