Czy można żądać, będąc we wspólnocie, zniesienia współwłasności części wspólnej?

Można podzielić nieruchomość tak, by każdy, komu przysługuje odrębna własność lokalu i współwłasność pozostałej części, uzyskał na nią wyłączną własność
 
(...)Według tego przepisu "nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, dopóki trwa odrębna własność lokali". Jednocześnie kodeks cywilny przyznaje każdemu ze współwłaścicieli prawo domagania się, by sąd zniósł współwłasność.
 
(.
Porady prawne
..)Sąd I instancji uznał, że ze względu na przytoczony art. 3 ust. 1 ustawy o własności lokali nie jest to możliwe. Sąd II instancji nie był tego pewny.
 
(...)W ten sposób otwarta została jeszcze jedna droga do rozwiązywania konfliktów między członkami wspólnot mieszkaniowych. Dotyczy to w praktyce jedynie wspólnot najmniejszych. Tylko bowiem w nich może wchodzić w rachubę taki fizyczny podział nieruchomości, by nie trzeba było jakiejś jej części pozostawić do wspólnego użytku (sygn. III CZP 53/06).
 
Rzeczpospolita 26.07.2006 r.

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika