Czy odprawa emerytalna przysługuje w razie rozwiązania umowy o pracę przez pracownika bez wypowiedzenia?

Art. 92[1] Kodeksu pracy stanowi, że pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Prawa do odprawy emerytalno-rentowej nie nabywa pracownik, który spełnił warunki do nabycia prawa do emerytury lub renty już po ustaniu stosunku pracy. Powstaje pytanie, czy jeżeli pracownik rozwiązał umowę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, a nabył wcześniej prawo do emerytury, to czy jest to sytuacja, w której rozwiązanie stosunku pracy następuje w związku z przejściem na emeryturę i wiąże się z koniecznością wypłacenia mu odprawy?

Sąd Najwyższy stwierdził, że:

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika z winy pracodawcy (art. 55 § 11 KP) nie może być uznane za ustanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę (art. 921 § 1 KP), wobec czego pracownikowi nie przysługuje odprawa pieniężna, choćby przed rozwiązaniem stosunku pracy posiadał ustalone prawo do emerytury.

Wyrok SN z dnia 16 listopada 2000 r. (I PKN 81/00; OSNAP 2002/11/265)

Michał Włodarczyk - Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.