Czy powstanie "prawo szlaku"?

Właściciele działek mogą zablokować turystom przejście lub przejazd szlakiem turystycznym albo dojście do punktu widokowego. Są już pomysły, jak to zmienić. (...) Projekt nowelizacji ustawy o kulturze fizycznej opracował adwokat Janusz Długopolski z Krakowa. Jego propozycje mówią, że gdy teren ma unikalne właściwości turystyczno-sportowe, to można tam ustanowić tzw. prawo szlaku.

Rzeczpospolita, autor: Michał Kosiarski 14-05-2009 r.

Porady prawne

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • stanisław richter 2012-03-14 21:44:38

    Pan Długopolski kpi z prawa własności. Zjazdowe trasy narciarskie to biznes a nie szlak turystyczny. Łaskawie chce zostawić prawo własności do gruntu właścicielowi a przez obciążenie go służebnością przejazdu chce osobom trzecim umożliwić czerpanie korzyści z cudzej własności. Celu bisnesowego budowy wyciągów narciarskich w żadnym wypadku nie można podciągać pod szlaki turystyczne. Szlak turystyczny służy zwiększeniu atrakcyjności terenów turystycznych i umożliwia turystom przemieszczanie. Nikt za wyjątkiem parków narodowych nie pobiera opłat za korzystanie ze szlaków. Stoki narciarskie umożliwiają uprawianie sportu masowego oraz wyczynowego i są zupełnie czymś innym niż szlaki narciarskie np. do narciarstwa biegowego czy modnego ostatnio skituru.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika