Czy rozdzielać stanowisko prokuratora do ministra sprawiedliwości?

Prokuratura powinna być oddzielona od rządu, bo każdy minister sprawiedliwości jest nie tylko politykiem, ale także reprezentantem interesów swojej partii - pisze znany konstytucjonalista

(...)Warto więc zadać sobie pytanie, jakie argumenty przemawiają przeciw rozdzieleniu prokuratora od ministra, a jakie za nim. Zauważyć przede wszystkim należy, że przepisy obowiązującej konstytucji z 1997 roku wymieniają prokuratora generalnego wśród podmiotów uprawnionych do występowania z wnioskami do Trybunału Konstytucyjnego, a o ministrze sprawiedliwości wspominają jedynie jako o osobie wchodzącej z urzędu w skład Krajowej Rady Sądownictwa.

Porady prawne

(...)Każdy minister, a więc również minister sprawiedliwości, jest nie tylko politykiem, ale także eksponentem stronnictwa, które w danym czasie dysponuje samodzielnie lub wespół z innymi stronnictwami większością parlamentarną i tworzy rząd. Z natury rzeczy nie może być w swych działaniach publicznych politycznie bezstronny.

Tymczasem ustawa o prokuraturze (art. 7) wymaga, aby prokuratorzy, a więc i prokurator generalny, kierowali się zasadą bezstronności, w oderwaniu od wszelkich preferencji albo niechęci partyjnych.

Rzeczpospolita 18.02.2008 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika