Czy Sejm ułatwi składanie skargi kasacyjnej w postępowaniu cywilnym?
Senacki projekt zamiany Kodeksu postępowania cywilnego ma ułatwić składanie skargi kasacyjnej. Zmiana jest pozytywnie oceniana przez adwokatów i radców prawnych, dla których mniejszy formalizm postępowania cywilnego jest zawsze z korzyścią dla prowadzonych spraw.
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu, przewidzianym na 26-28 sierpnia 2009 roku, posłowie mają zająć się senackim projektem nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, ułatwiającym składanie skargi kasacyjnej. Obowiązujący rygoryzm, uniemożliwiający uzupełnienie skargi w przypadku niektórych braków formalnych skargi, w ocenie Trybunału Konstytucyjnego okazał się niezgodny z Konstytucją. Zmiana jest więc konieczna.
Aktualnie w przypadku nie wskazania w skardze kasacyjnej (art. 398[4] § 1 k.p.c.):
- orzeczenia, od którego skarga jest wnoszona wraz z wskazaniem zaskarżenia w całości bądź w części,
- podstaw kasacyjnych i ich uzasadnienia,
- wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania czy też
- wniosku o uchylenie lub uchylenie i zmianę orzeczenia z oznaczeniem zakresu żądania, skarga podlega odrzuceniu bez wzywania do uzupełnienia tych braków.
Wobec tego, że braki te są de facto możliwe do uzupełnienia, za naruszające konstytucyjne prawo obywatela do sprawiedliwego rozpoznania sprawy uznano pozbawienie prawa skarżącego do ich uzupełnienia.
Jeśli zmiana zostanie przegłosowana i podpisana przez Prezydenta, dostęp do skargi kasacyjnej w postępowaniu cywilnym będzie łatwiejszy. W przypadku braków formalnych sąd drugiej instancji będzie miał bowiem obowiązek wezwania do uzupełnienia ich w terminie tygodnia od dnia powiadomienia o braku, teraz odrzuca skargę bez wzywania do uzupełnienia, co praktycznie kończy postępowanie w sprawie.
Podstawa prawna:
Senacki projekt ustawy o zmianie Kodeksu postępowania cywilnego z dnia 23 kwietnia 2009 roku - druk sejmowy 2178
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?