Czynności kontrolnych zaskarżyć się nie da

Czynności kontroli skarbowej podejmowane w ramach uprawnień określonych w ustawie z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 8 poz. 65 ze zm.) nie podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego na podstawie art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153 poz. 1270 ze zm.)

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę kasacyjną spółki cywilnej, która zaskarżyła do sądu administracyjnego czynności kontrolne organu kontroli skarbowej. Wojewódzki Sąd Administracyjny skargę  odrzucił jako niedopuszczalną. NSA zgodził się z tym stanowiskiem, oddalając skargę kasacyjną spółki.

Porady prawne

NSA przypomniał, że że zgodnie z art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje nie tylko decyzje i postanowienia (wymienione w pkt. 1 - 3), ale również takie działania administracji publicznej, które nie są podejmowane w sformalizowanych postępowaniach, ale dotyczą praw i obowiązków obywateli i innych podmiotów w stosunku do państwa. Zgodnie z art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. zaskarżane akty lub czynności nie mogą mieć charakteru decyzji lub postanowienia wydawanych w postępowaniach sądowym, egzekucyjnym lub zabezpieczającym i zaskarżalnych na podstawie art. 3 § 2 pkt 1-3. W orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalił się pogląd, że nie podlegają zaskarżeniu do sądu również takie akty i czynności, które dopiero prowadzą do wydania decyzji lub postanowienia. Wtedy działania organu administracji podlegają kontroli w ramach postępowania wywołanego skargą na te akty. Z tego właśnie powodu NSA uznał, że przeprowadzanie czynności kontrolnych przez organ kontroli skarbowej nie podlega zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

Postanowienie NSA z dnia 19 sierpnia 2011 roku, sygn. akt II FSK 1608/11


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika