Darowane udziały są opodatkowane

Od darowizny części spółki cywilnej dokonanej przez ojca na rzecz córek trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn.
 
Orzekł tak w wiążącej interpretacji prawa podatkowego z 1 marca 2006 r. dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie (IS. I/2-4361/1/06).
 
Z wnioskiem do organów skarbowych wystąpiła Lidia F., która otrzymała jako darowiznę część zakładu świadczącego usługi wynajmu nieruchomości, prowadzonego w formie spółki cywilnej. Przekazania dokonał ojciec, który poprzednio był jednym ze wspólników darowanego zakładu.

Dyrektor rzeszowskiej izby przypomniał, że zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 10 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn małżonek lub zstępni, którzy nabyli w drodze spadku lub darowizny zakład wytwórczy, budowlany, handlowy, usługowy lub jego części, korzystają ze zwolnienia od tego podatku. Warunkiem jest, aby przez co najmniej 5 lat prowadzili zakład w stanie niepogorszonym. Spółka cywilna, w rozumieniu art. 860 k.c., to stosunek oparty na umowie, w której wspólnicy zobowiązują się do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, a w szczególności przez wniesienie wkładów. Jej majątek jest odrębny od majątku osobistego każdego ze wspólników i stanowi współwłasność łączną. (...)

Porady prawne

Rzeczpospolita 06.03.2006


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika