Depozyt elektroniczny

Zgodnie z doniesieniem „Rzeczpospolitej”, Ministerstwo Gospodarki chce, by notariusze mogli przyjmować i przechowywać dokumenty elektroniczne. Przewiduje to projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli. Jak stwierdza Otylia Trzaskalska – Stroińska, Dyrektor Departamentu w Ministerstwie Finansów, „Tworzenie, utrwalanie i przechowywanie e-dokumentów jest znacznie tańsze niż tradycyjne. Zakłada się, że przyjmowanie dokumentów elektronicznych nie będzie obligatoryjne. Ma to być jedynie dodatkowa usługa, o której świadczeniu zadecyduje sam notariusz”.


W elektronicznym depozycie będzie można złożyć wszelkie dokumenty, o ile będą złożone w postaci elektronicznej oraz opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym ważnym kwalifikowanym certyfikatem, a więc zgodnie z ustawą o podpisie elektronicznym. Oczywiście nie będzie można złożyć dokumentów, które będą wymagały podpisu własnoręcznego (np. testamentu). Po przyjęciu dokumentu, notariusz spisywałby protokół z datą przyjęcia i danymi osoby składającej.


Zdaniem Marka Gruchalskiego, prawnika z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, składanie e-dokumentów do notarialnego depozytu będzie udogodnieniem dla firm. Skuteczność nowelizacji zależy jednak od upowszechniania bezpiecznego e-podpisu. Pozostają też wątpliwości związane z bezpieczeństwem przechowywanych w formie elektronicznej danych.