Dlaczego parlament nie wykonuje wyroków Trybunału Konstytucyjnego?

Posłowie i rząd muszą się ostro wziąć do pracy. Trzeba wdrożyć wiele unijnych dyrektyw, wykonać zaległe wyroki Trybunału Konstytucyjnego i usunąć duże luki w prawie. Polska nie nadąża z wdrażaniem unijnych przepisów. Z danych Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej (stan na 18 grudnia 2006 r.) wynika, że Polska zalega z implementacją 13 dyrektyw, których termin wdrożenia już minął. Dla ośmiu kolejnych termin minął z końcem roku. Najdłuższe opóźnienie dotyczy tzw. dyrektywy energetycznej, dla której okres przejściowy na implementację minął z końcem 2005 r. - Poważna rozbieżność pomiędzy przepisami krajowymi i wspólnotowymi dotyczy kluczowej kwestii momentu powstania obowiązku podatkowego (szczebla obrotu, na którym obowiązek ten powstaje). Zgodnie z dyrektywą obowiązek podatkowy powstaje z momentem dokonania dostawy energii przez dystrybutora do odbiorcy końcowego. Tymczasem u nas obowiązek podatkowy spoczywa na producencie energii elektrycznej. Podatek nakłada się już w momencie wydania energii dystrybutorowi - wyjaśnia Jarosław Antosik, partner w Spółce Doradztwa Podatkowego i Finansowego Accreo. Polska jawnie narusza tu swoje zobowiązania, dlatego Komisja Europejska wszczęła już postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.

Porady prawne

Rzeczpospolita 02.01.2007 r.


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Daniel 2019-12-07 01:47:27

    Co to znaczy, że zobowiązanie jest bezsporne, to znaczy jeśli zadluzyłem się w firmie z kosmetykami avon i dług wzrósł do kwoty 900 zł jaką mam szanse na spłatę długu, skoro od firmy avon nie mogę się dowiedzieć w jaki sposób go spłacić? Czy mój dług zostanie odlozony do czasu aż wzrośnie do kolosalnej kwoty, czy mogę ho bezspornie spłacić od tak, w jaki sposób?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika